Изолацията води до това да не се мисли рационално, заяви психоаналитикът и преподавател в СУ „Св. Климент Охридски” доц. Моника Богданова. Тя коментира ваксинацията пред „bTV“:
„Това е нещо, което субективно човекът може да преживява като насилие, като разпад на личността, като изнасилване, ако щете. И ако кажем – стегнете се, няма страшно, това е просто едно убождане, рискуваме да засилим съпротивата на всички онези, които казват – не, аз имам стара история с това. Изведнъж всички регресирахме до едни деца, 2-3-годишни, затворени вкъщи, без възможност да излезем, без възможност да мислим, без да можем да сме критични, защото тогава никой не знаеше какво се случва. И всеки преживя тази ситуация по начин, по който му е възможен. Някак си в това изолиране се анулира чисто човешкото ни преживяване като хора. Тази връзка, която правехме помежду си със себе си, тя се наруши.”
Вирусологът доц. Любомира Гломб посочи, че в Германия при около 100 починали, Ангела Меркел е излязла и е заявила, че те като общество не могат да си позволят толкова смърт и са наложили навременни мерки. Тя е категорична, че единствено имунизацията предпазва хората от тежко протичане на вируса и смърт. Експертът по комуникации Даниел Киряков коментира инфодемията така:
„От една страна имаме официални източници на информация, към които трябва да се обръщаме, имаме политици и лидери, които трябва да дават някакъв пример, и същевременно имаме и обратният пример – хора, които по една или друга причина, лична, историческа, не вярват или са пропуснали определени етапи от своето образование, за да разберат всъщност тази наша цивилизация на какво се дължи.„
По думите на експерта, когато дойде пандемия, трябва да сме готови с някакви с медикаменти и ваксини, а не с бабини илачи. Даниел Киряков уточни, че няма такова нещо, като алтернативен факт в науката и допълни:
„Ако имаш теория, която може да обори предишна такава, извървяваш изключително дълъг път.”