Децата са свикнали да бъдат подлагани на най-различни манипулации и за тях тестването не е проблем. Защо стана такъв за родителите? Темата коментира пред „БНР“ психологът Иван Игов.
Общото недоверие в държавата по отношения на политическата ситуация в нея, както и тази, свързана с COVID кризата, е причината, довела до огромното количество съмнения от страна на семействата, сигурен е Игов.
Той допуска, че част от учениците няма да се върнат обратно в класните стаи и „за съжаление тези деца ще бъдат наказани заради егоизма на нас като родители“.
Според Иван Игов:
„Има доста обърквания и затова и хората не знаят как да реагират. Питат се този, който ще тества децата им, дали е ваксиниран, дали е със зелен сертификат? А малките деца нямат страхове, които да не са им привнесени отвън. Децата са носители на поведението и отношението на родителите им към света.“
Съветът на психолога към родителите е да водят отворен диалог с наследниците и да отговорят на нуждите и потребностите им. Всички знаем, че има деца, които са по-отговорни от възрастните в семейството си.
Припомняме, че в Раковски майки и бащи се събраха, за да изразят негативната си позиция спрямо тестването. Недоволните родители настояват наследниците им да могат да посещават присъствено образователните звена, без да бъдат подлагани на практиката с коронавирусната проверка.