Психолог: Негативното отношение към децата с аутизъм е разпространено

0
560
Майка с дете
Майка с дете. Снимка: Искра.бг

„В България официална статистика за броя на децата и възрастните с разстройства от аутистичния спектър липсва“, заяви Михаела Барокова, доктор по психология на развитието и главен асистент в департамент „Когнитивна наука и психология“ в НБУ. Според нея:

„Между 1 и 2% от населението в световен мащаб е диагностицирано с някакъв вид разстройство от аутистичния спектър. Вече има достатъчно изследвания, които показват, че процентът на хората с аутизъм не зависи от тяхната раса, пол, етническа принадлежност. В много държави този процент се повтаря, така че нямаме повод да смятаме, че България би била някакво изключение.“

През миналата година Михаела Барокова и Анна Андреева-Сапунджиева от Центъра за социална рехабилитация и интеграция в София проведоха изследване за нуждите на семействата с деца с проблеми в развитието, включително аутизъм. Целта на това изследване беше да се определят приоритетите и предизвикателствата, пред които се изправят тези семейства.

„Целта на това изследване е да видим какви са приоритетите на тези семейства, кои са най-големите предизвикателства, пред които те се изправят при получаването на грижа, и какви са техните идеи за разрешаването на тези проблеми“, обясни Барокова пред „Фокус“. Повече от 150 семейства се включиха в проучването.

Основният проблем, според родителите, е достъпът до качествено образование.

„Изглежда, че това наистина е една голяма пречка за семействата – достъп до образование, което да отговаря на конкретните нужди на тяхното дете“, коментира Барокова. Тя подчертава необходимостта от комплексни грижи за децата с аутизъм:

„Грижата при аутистичните деца не е само психологическа. Нужна е логопедична услуга, също така ерготерапия, малко по-цялостен подход, за да подпомогнем тяхното развитие. На много места тези услуги се предлагат в различни центрове с различни специалисти, което изключително много затруднява родителите.“

Изследването показва, че над 70% от анкетираните родители на деца с аутизъм са ставали обект на негативно отношение заради диагнозата на своето дете.

„Може би това се дължи най-вече на неразбирането на обществото, че поведението на тези деца не е свързано с лошо възпитание или с това, че родителят не може да контролира детето си. Просто това са симптомите на тези разстройства от аутистичния спектър“, поясни експертът. Барокова посочи три основни диагностични критерии за разстройства от аутистичния спектър:

„Първият е свързан със социалната комуникация и взаимоотношенията. Вторият критерий е свързан конкретно с езика и речта, като обикновено това се изразява в забавяне на езиковото и речево развитие на децата. Третият диагностичен критерий е свързан с повтарящи се модели на поведение.“

Проучванията показват, че най-силният фактор за аутизма е генетичното предразположение.

„Тук става дума за различно развитие на нервната система. В този смисъл поведението на родителите не е причина за появата на аутизъм у детето. Те не трябва да се обвиняват за диагнозата, а да се фокусират върху това как максимално да подпомогнат неговото развитие, за да постигне то своя потенциал“, подчерта експертът.

За развитието на децата е важно родителите да развиват техните социални умения и емоционална интелигентност.

„Нашата удовлетвореност от живота, професионален и личен успех често зависи от нашите социални умения, от това да можем да се свързваме с другите, да осъществяваме контакт. Затова е важно да социализираме децата в нашата общност“, каза Барокова. Тя също така акцентира върху значението на езиковото развитие:

„Изследвания показват, че броят думи, които детето използва на 4-годишна възраст, са пряко свързани с броя приятели, които детето има, когато стане възрастен. Езиковото развитие може да се подпомогне чрез четене на книжки, различни игри, пеене на песни.“

По отношение на дигиталните устройства, резултатите от изследванията са противоречиви.

„Ключът се крие в това как използваме устройствата, с каква цел и колко често. Ключовото е да запазим общуването при употребата на тези устройства и съответно някакъв контрол на съдържанието“, обясни Михаела Барокова.

ПП „Единение“ подаде сигнал срещу Делян Пеевски за нарушаване на изборния кодекс

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments