Случаят с Биляна Петрова не е изключение и понякога се стига до подобен трагичен край въпреки силната воля и усилията на всички да спасят човека. Това коментира психологът Татяна Райнова. Във Facebook тя отбелязва, че проблемът не е в липсата на грижа в здравната система, а в липсата на централизирана политика в посока превенция и навременна помощ.
„Следродилната депресия е диагноза, която фигурира в Международната класификация на болестите и се диагностицира по ясно описани критерии от специалисти, които правят оценка на състоянието към момента. Не можем да предвидим действията на пациента и развитието на диагнозата, но можем да повлияем на начините за справяне, да потърсим и активираме ресурси в полза на лечението“, посочва тя.
„Следродилната депресия не е мит. А стигмата около психичните заболявания, която продължава да витае в обществото ни, сякаш затяга още повече примката“, добавя специалистът.
Райнова изтъква, че решението да се потърси помощ в труден период или кризисен момент невинаги е лесно. По думите й установяването на контакт със специалист е личен избор, който следва осъзнаването на наличие на проблем. А в контекста на грижата за психичното здраве оказването на адекватна подкрепа на близък има социално измерение – за всички нас, заключва тя.
Същевременно стана ясно, че в момента в Центъра за психично здраве, където е била прегледана Биляна Петрова преди да посегне на живота си, тече проверка. От ръководството на лечебното заведение изпратиха съобщение до „БНТ“, в което посочват, че жената е била доведена там на 15 октомври по обяд от близък и от екип на „Спешна помощ“. Преди завършването на прегледа обаче тя е напуснала центъра.
Мъжът й Мартин Велев описа жена си като най-всеотдайната и невероятна майка на света, но предполага, че през лятото е изпаднала в депресия след раждането на второто си дете. Това го потвърждава и братовчедка й Теодора Барулова, която сподели за „БНТ“: „Биби наистина не се чувстваше добре през последните няколко седмици. Говорили сме многократно, споделяше, че не се чувства добре, че се чувства депресирана, че подлага под съмнение грижите, които полага за децата, въпреки че те наистина са на 100%. Беше на лекар, била е на психолог, беше установена следродилна депресия.“
Припомняме, че младата жена беше намерена мъртва на 16 октомври. Предполага се, че сама е сложила край на живота си. От полицията заявиха, че по случая текат процесуално-следствени действия. Трагедията предизвика вълна от съпричастност в социалната мрежа и постави фокус върху това колко може да е опасна следродилната депресия и колко е важна превенцията.
Майки в риск: симптомите на следродилната депресия, които не трябва да пренебрегвате
Ми вие или ваша колежка къде ,,бяхте,нали това ви е работата ,а не само да коментирате!Срам…
Психолог
Моля да не се правят генерални заключения за психологията и нейните ползи от изказването на дамата. Много колеги градят психологически статут на базата на логорейни изказвания по различни популярни в обществото теми, цитирам „Проблемът не е в липса на грижа на здравната система, а в липса на централизирана политика в посока превенция и навременна помощ“ – проблемът е ТОЧНО в здравната система, която НЯМА политика за психологическа помощ при необходимост. Превенцията е хубаво нещо, но на човек в крайна фаза да говориш за превенция е равносилно на цинизъм и лицемерие. Госпожата първо да се изказва от гледната точка на човек,… Прочети още »
Ами, ако не се плющите и плодите като за световно – няма да има следродилна депресия!