Психологът Величка Дошева коментира пред „БТА“, че отпадането на тайната на осиновяването ще помогне на тези хора да наредят пъзела на своя живот. Тя е от Българската асоциация „Осиновени и осиновители“ /БАОО/. Промените бяха приети от Народното събрание през декември и те дават възможност на осиновените лица да научат своя биологичен произход.
Дошева подчерта, че дори и тригодишните деца имат своя история. Осиновителите са част от тази история, но след време детето може да поиска да научи какъв е неговият произход. То може да поиска да узнае какво е било преди акта на неговото осиновяване. Дошева обясни, че обикновено осиновените не търсят своите родители. Те търсят просто своите корени.
Гласуваните промени предвиждат още да отпадне изискването за „важни обстоятелства“ за предоставянето на достъп до информацията за произход. За Дошева това е истинска победа. И това е така, защото преди приемането на законодателните изменения България е останала единствената държава в Европа, в която този процес не е бил урегулиран.
Психологът даде пример със ситуация, при която осиновени лица имат нужда от трансплантация и именно затова търсят своя произход. Дори и в такива случаи досега съдът им е отказвал тази информация.
От асоциацията са категорични, че тези промени трябва да бъдат приети още от нейното основаване през 2004 година. Тогава е стартирала и кампания по въпроса, чиято цел е била да се променят обществените нагласи към акта на осиновяването. Тази организация подпомага не само семейства, които са решили да осиновят деца, но и вече осиновени лица, които имат нужда от съдействие, за да успеят да разберат какъв е техният произход.
С приетите промени в Семейния кодекс е ограничена силно и възможността за разсиновявания. Така вече ще се изисква за този процес да е направена оценка от социален работник и психолог. Това е изключително важно, защото много често има в практиката и скрити разсиновявания, подчерта Дошева.
Обикновено се стига до криза между родителя и осиновеното дете в неговата тийнейджърска възраст. Именно тогава най-често се взимат решенията за разсиновявания.
Психологът обясни също така, че осиновителите трябва да бъдат хората, които да се стремят да даряват безусловна обич на тези деца. Психологът обясни, че техните рани не могат да бъдат излекувани напълно. Но именно благодарение на тази безусловна обич те могат да бъдат превързани.
Самата Дошева също е осиновител. Затова тя призова родителите да не се притесняват от това, че децата могат да поискат да разберат какъв е техният произход. А на хората, които тепърва ще тръгнат по пътя на осиновяването, тя пожела да не се страхуват от този процес.