Над 10,5 млн. лева ще получат 38 фирми от Област Благоевград по първата процедура „Технологична модернизация“ по Плана за възстановяване и устойчивост /ПВУ/ по линия на Министерството на иновациите и растежа /МИР/.
Това заяви министърът на иновациите и растежа Александър Пулев при откриването на първия винен маршрут в България. Заедно с министъра на туризма Илин Димитров и министъра на земеделието Явор Гечев, той посети Мелник, където връчиха символично първата табела за винен маршрут на кмета на Мелник Сашо Филипов и кмета на Сандански Атанас Стоянов. Производството на вино става част от нематериалното културно наследство на страната.
От Община Сандански са одобрени 5 проектни предложения за над 2 млн. лева за „Технологична модернизация, като първите плащания към фирмите ще тръгнат в началото на март. Бюджетът по мярката е 260 млн. лева, като в момента се сключват договорите с класираните 953 фирми. По думите на министъра, по втората процедура по линия на МИР от ПВУ – за „ИКТ решения и киберсигурност“, са подадени 282 проекта за общо 5,4 млн. лева. Очаква се през март да станат ясни и всички одобрени предложения по процедурата.
„Всички тези резултати, които можем да обявим днес пред вас, са в резултат на безпрецедентната информационна кампания, която осъществихме с моя екип. Когато влязохме в кабинета на МИР, заварихме една отворена програма с едва 4 одобрени проекта. След като за 5 месеца обиколихме страната с мобилната приемна на министерството, посетихме 28 области, срещнахме се с всички областни управители, местна власт, бизнес, организации, за да ги запознаем с възможностите за кандидатстване по процедури от Плана за възстановяване и структурните фондове на ЕС, получихме над 10 200 подадени проектни предложения по двете процедури“, заяви министърът.
По думите му, сходна е била ситуацията и с европрограмите.
„Когато служебният кабинет встъпи в длъжност, заварихме 0 одобрени европрограми за 0 лева финансов ресурс. В момента на лице са 10 от 10 одобрени програми за 20 млн. лева ресурс. По линия на МИР успяхме да осигурим средства в размер на 5 млрд. лева по двете структурни програми – Програма „Конкурентоспособност и иновации в предприятията“ 2021-2027 /ПКИП/ с бюджет 3 млрд. лева и Програма за научни изследвания, иновации и дигитализация за интелигентна трансформация 2021-2027 /ПНИИДИТ/ с бюджет 2 млрд. лева“, каза още Пулев.
На срещата министърът обяви и отварянето на трета процедура от ПВУ – за „ВЕИ и батерии за локално съхранение на енергия“ с бюджет 200 млн. лева.
„Допустимите кандидатстващи по тази мярка са микро-, малки, средни и големи предприятия. В кандидатстването може да се включи и туристическият бизнес у нас. По мярката ще се кандидатства до 15 май – стандартният двумесечен срок за кандидатстване е удължен на три месеца, тъй като интересът към нея е огромен“, каза още Пулев.
Безвъзмездната помощ за ВЕИ и батериите за локално съхранение на енергия може да бъде от 75 000 лева до 1 млн. лева, в зависимост от големината на фирмата и проекта й, като финансирането от държавата е до 50%. По думите на министъра, Министерството на иновациите и растежа започва активно да отваря процедури и по трите направления – ПВУ, ПКИП и ПНИИДИТ. Само за следващите няколко месеца стартират мерки за бизнеса за 1,2 млрд. лева.
„Поел съм ангажимент, че по най-чистия и прозрачен начин тези средства ще се разпределят, без някаква форма на политически преференции. Сега е моментът, възползвайте се“, апелира Пулев към представители на местния бизнес на срещата.