Здравната система ще се справи с допълнителното натоварване от украинските бежанци, заяви д-р Александър Симидчиев, пулмолог и народен представител от „Демократична България“ /ДБ/. По думите системата няма да го усети при 100 000 бежанци, влезли у нас. Според него болниците ни все още се адаптират към създалата се ситуация. Той коментира пред „NOVA“:
„Много хора искат да помогнат, но са необходими административни промени, последвани и от законодателна дейност. До 5-10 дни ще бъде уреден и въпросът с поставянето на ваксини на украинските раждани от личните лекари. Ваксини не само срещу COVID, но и всички необходими такива в детска възраст. В Украйна ваксинационното покритие не е много добро, в сравнение с България и целия ЕС.“
По думите на специалиста това може да създаде рискове от пренасянето на заболявания при голям бежански поток – морбили. За него най-правилно е да се търсят начини системата да помага цялостно на тези хора, а не да се извършват индивидуални решения. Д-р Симидчиев посочи, че всеки украински гражданин, получил статут на бежанец, е автоматично здравноосигурен. Той уточни, че около 150 медици са изявили желание да помогнат и допълни:
„Хората, които пристигат в България засега нямат сериозни оплаквания. По-късно обаче вероятно ще пристигат хора с по-сериозни травми и така ще се увеличат токсичните и травматични проблеми на бежанците. Тези с по-сериозни медицински нужди ще бъдат пренасочвани към болниците във Варна и Русе като най-близки до границата, както и към Пловдив, София и Плевен.”
Пулмологът е категоричен, че на този етап заболелите от COVID-19 намаляват.