След повече от две десетилетия като част от воден от Москва военен съюз, Армения на практика преустанови членството си в резултат на нарастващия разрив с Русия и Владимир Путин, съобщава „POLITICO“.
Говорейки пред France24 в петък, арменският премиер Никол Пашинян заяви, че Организацията на договора за колективна сигурност (ОДКС), клуб на бившите съветски нации, „не е изпълнила задълженията си за сигурност към Армения“. Той подчерта:
„Това не можеше да мине без последствия. И последствието е, че на практика ние замразихме нашето участие в ОДКС.“
И обвини Москва, че не се е намесила в тлеещия конфликт със съседен Азербайджан, който не е член на алианса.
Напрежението достигна връх през септември, когато Азербайджан започна офанзива, за да си върне подкрепяния от Ереван отцепнически регион Нагорни Карабах, предизвиквайки изселването на неговите 100 000 арменци. Москва беше разположила мироопазващи сили в региона, които изоставиха позициите си преди атаката.
Дни преди това Пашинян каза пред „Politico“, че мисията на Москва се е провалила и „в резултат на събитията в Украйна възможностите на Русия са се променили“, правейки я по-малко склонна или способна да защитава своите партньори. Армения, добави той, сега работи с ЕС и САЩ за извършване на редица демократични реформи и укрепване на своята демокрация.
Последните коментари на премиера идват по време на посещението на френския министър на въоръжените сили Себастиен Лекорню в Армения в петък, за да обяви пакет от нови оръжейни сделки, които се очаква да включват радарно оборудване и очила за нощно виждане. Но въпреки че също така е домакин на гранична мисия на ЕС, Армения има хиляди руски войници, разположени в страната и нейните граници се контролират от силите за сигурност на Москва. Докато Пашинян намекна по-рано, че тези договорености с Русия могат да бъдат прекратени, той предупреди, че „това е напълно различна правно-договорна рамка“ от членството на Армения в Организацията на Договора за колективна сигурност.