Днес президентът Владимир Путин се зарече да защити Русия срещу въоръжения бунт на командира на „Вагнер“ Евгений Пригожин, който изведе войските си от Украйна и ги позиционира в ключов град на юг от Москва. Въстанието, което Путин определя като „нож в гърба“, е най-голямата заплаха за управлението му от над 2 десетилетия на власт.
Частната армия, ръководена от Пригожин, изглежда контролира военния щаб в Ростов на Дон – град, разположен на над 1000 км южно от Москва, който ръководи руските настъпателни операции в Украйна, разкри британското военно министерство по време на брифинг, предава „Associated Press News“.
В обръщението си Путин нарече „предателство“ и „държавна измяна“ въстанието на Пригожин, когото не споменава по име:
„Всички, които подготвиха бунта, ще понесат неизбежно наказание. (…) Въоръжените сили и другите правителствени агенции са получили необходимите заповеди.“
Същевременно Пригожин се определи за патриот. Той каза, че бойците му няма да се предадат по искане на Путин, тъй като „не искаме страната да живее в корупция, измама и бюрокрация“.
„Вагнер“ воюваше редом с руските войски в Украйна. Към момента не са ясни целите на Пригожин, но бунтът бележи ескалация в борбата му с руските военни лидери, които той обвини, че са провалили войната в Украйна и са препятствали силите му на полето.
„Това не е военен преврат, а марш на справедливостта“, обяви още Пригожин, а днес потвърди, че той и неговите войски са достигнали Ростов на Дон, след като са пресекли границата от Украйна.
Припомняме, че по-рано днес той публикува свое видео в руския военен щаб в Ростов и заяви, че силите му са поели контрол над летището и други военни съоръжения в града. Други видеоклипове, публикувани в социалните медии, показват военни превозни средства, включително танкове, по улиците. Пригожин каза, че неговите сили не са се сблъскали със съпротива от млади наборници, когато са преминали в Русия, допълвайки, че войските му „не се бият срещу деца“.
„Но ние ще унищожим всеки, който се изпречи на пътя ни“, каза той в една поредица от гневни видео и аудиозаписи, публикувани в социалните медии снощи.
„Продължаваме напред и ще вървим до края“, категоричен е той.
Путин осъди бунта, който идва в момент, когато страната му „води най-тежката битка за своето бъдеще“, докато западните правителства налагат санкции на Москва и въоръжават Украйна.
„Цялата военна, икономическа и информационна машина на Запада е насочена срещу нас“, каза Путин.
Руските служби за сигурност призоваха за ареста на Пригожин, след като той обяви въоръжен бунт снощи. В знак на това колко сериозно Кремъл приема заплахата, властите обявиха „контратерористичен режим“ в Москва и околностите й, позволявайки ограничени свободи и повишавайки сигурността в столицата.
Не е ясно как Пригожин е успял да влезе в южния руски град или с колко войски разполага там. Пригожин твърди, че целта му е да накаже министъра на отбраната Сергей Шогун, след като руските правителствени сили са атакували полевите лагери на Вагнер в Украйна с ракети, бойни хеликоптери и артилерия.
Лидерът на „Вагнер“ твърди, че има 25 000 войници под свое командване и призова армията да не оказва съпротива.
След обръщението на Путин, в което руският лидер не спомена конкретни стъпки за потушаване на бунта, а по-скоро призова за единство, официални лица и представители на държавните медии в страната се опитаха публично да потвърдят своята вярност към Кремъл и призоваха Пригожин да отстъпи.
Рамзан Кадиров, силният лидер на региона на Чечня, който беше на страната на Пригожин в критиките си към военното ръководство, също изрази пълната си подкрепа към „всяка дума“ на Путин.
„Имаме главнокомандващ, избран от народа, който познава ситуацията до най-малката подробност, по-добре от всеки стратег и бизнесмен. Бунтът трябва да бъде потушен“, призова Кадиров.
Въпреки че изходът от конфронтацията все още беше неясен, изглеждаше вероятно той допълнително да попречи на военните усилия на Москва, тъй като силите на Киев проучваха руската отбрана в началните етапи на контранастъпление. Спорът, особено ако Пригожин надделее, също може да има последици за Путин и способността му да поддържа единен фронт.
Силите на Вагнер изиграха решаваща роля в Украйна, като успяха да превземат източния град Бахмут, където са се състояли най-кръвопролитните и дълги битки. Но Пригожин все по-често критикува руското военно командване, обвинявайки го в некомпетентност и в недостиг на оръжия и боеприпаси на войските му.
Тежки военни камиони и бронирани превозни средства са били забелязани в няколко части на централна Москва рано днес, а войници, носещи автомати, са били разположени пред главната сграда на Министерството на отбраната. Районът около президентската администрация близо до Червения площад е бил блокиран, а движението – затруднено.
Но дори и при засиленото военно присъствие, баровете и ресторантите в центъра са били пълни с клиенти. В един клуб близо до централата на ФСБ хората танцуваха на улицата близо до входа.
Пригожин, чиято вражда с Министерството на отбраната датира от години, отказа да се съобрази с изискването военните изпълнители да подпишат договори с министерството преди 1 юли. В изявление в петък той каза, че е готов да намери компромис, но „те са коварни“.
„Днес те нанесоха ракетен удар по тиловите ни лагери и огромен брой наши другари бяха убити“, каза Пригожин.
Министерството на отбраната отрече да е атакувало лагерите на Вагнер.
„Злото, олицетворявано от военното ръководство на страната, трябва да бъде спряно“, призова той.
Във Вашингтон Институтът за изучаване на войната заяви, че „насилственото сваляне на верни на Путин привърженици като Шойгу и Герасимов би причинило непоправими щети на стабилността на предполагаемата власт на Путин“.
В Белия дом говорителят на Съвета за национална сигурност Адам Ходж каза: „Наблюдаваме ситуацията и ще се консултираме със съюзници и партньори относно това развитие.“