В петък Владимир Путин реши да удължи своята репресивна и непоколебима хватка над Русия с поне още 6 години, като обяви кандидатурата си на президентските избори следващия март, която е почти сигурна, че ще спечели, според съобщения в държавните медии, пише „Асошиейтед прес“.
Путин все още се радва на широка подкрепа след почти четвърт век на власт, въпреки че започна изключително скъпоструваща война в Украйна, която отне хиляди животи на сънародниците му, провокира многократни атаки в Русия – включително една срещу самия Кремъл – и затвърди аурата му на непобедимостта.
Краткотраен бунт през юни от лидера на наемниците Евгений Пригожин повдигна широко разпространени спекулации, че Путин може да изгуби контрола си, но той излезе от него без трайни белези, а смъртта на Пригожин в мистериозна самолетна катастрофа два месеца по-късно затвърди мнението, че Путин е в абсолютен контрол.
Путин обяви решението си да се кандидатира на президентските избори на 17 март по време на церемония по награждаването на Кремъл, според държавните информационни агенции ТАСС и РИА Новости.
Около 80% от населението одобрява представянето му, според независимия социологичен център Левада Център. Тази подкрепа може да дойде от сърцето или може да отразява подчинение на лидер, чието потискане на всяка опозиция е направило опасна дори относително леката критика.
Дали поради реална или принудителна подкрепа, Путин се очаква да се сблъска само със символична опозиция на гласуването.
71-годишният Путин два пъти използва влиянието си, за да промени конституцията, за да може теоретично да остане на власт до средата на 80-те си години. Той вече е най-дълго управлявалият лидер на Кремъл след съветския диктатор Йосиф Сталин.
През 2008 г. той се оттегли, за да стане министър-председател поради ограничения на мандата, но остана движещата сила на Русия. След това президентските мандати бяха удължени на шест години от четири, докато друг пакет от поправки, които той прокара преди три години, нулира отброяването за два последователни мандата, за да започне през 2024 г.
„Той се страхува да се откаже от властта“, коментира Дмитрий Орешкин, политически анализатор и професор в Свободния университет в Рига, Латвия, пред „Асошиейтед прес“ тази година.
По времето на поправките, които му позволиха още два мандата, загрижеността на Путин относно загубата на власт може да е била повишена: проучванията на Левада показаха, че рейтингът му на одобрение е значително по-нисък, вариращ около 60%.
Според някои анализатори този спад в популярността може да е бил основен двигател на войната, която Путин започна в Украйна през февруари 2022 г. Коментаторът Абас Галямов, бивш писател на Путин, който сега живее в Израел, казва:
„Този конфликт с Украйна беше необходим като спойка. Той трябваше да консолидира властта си.“
Фиона Хил, учен от Института Брукингс, бивш експерт от Съвета за национална сигурност на САЩ по руските въпроси, е съгласна, че Путин е смятал, че „една прекрасна малка, победоносна война“ ще консолидира подкрепата за преизбирането му.
„Украйна ще капитулира“, категорична бе тя пред медията тази година и обясни:
„Той щеше да постави нов президент в Украйна. Той ще се обяви за президент на нов съюз на Беларус, Украйна и Русия в течение на времето до изборите през 2024 г. Той ще бъде върховният водач.“
Войната не се оказа така. Това се превърна в изтощителна работа, в която нито една от страните не постига значителен напредък, и постави сериозни предизвикателства пред нарастващия просперитет, неразделна част от популярността на Путин и склонността на руснаците да оставят настрана опасенията относно корумпираната политика и намаляващата толерантност към несъгласието.
Филип Шорт, автор на книгата „Путин“ от 2022 г., вярва, че руският лидер е искал да осъществи политически преход преди 2024 г., „за да не се налага да се изправя отново“, но борбите му в Украйна са го принудили да остани.
Татяна Становая от Евразийския център Карнеги Русия каза, че Путин „вярва, че когато служиш на държава, не можеш да напуснеш поста си в трудната ситуация“.
Въпреки че Путин отдавна е изоставил мачовските фотосесии на лов на мечки и гмуркане, които някога забавляваха и впечатляваха света, той не показва никакви признаци да забавя темпото. Снимки от 2022 г., на които той е с подпухнало лице и прегърбена поза, доведоха до спекулации, че е сериозно болен, но той изглежда малко се е променил в последните публични изяви.
Управлението на Путин обхваща пет президентства на САЩ, от Бил Клинтън до Джо Байдън. Той стана временно изпълняващ длъжността президент в навечерието на Нова година през 1999 г., когато Борис Елцин неочаквано подаде оставка. Избран е за първия си мандат през март 2000 г.
Когато беше принуден да се оттегли през 2008 г. поради ограничение на мандата, той се премести на поста министър-председател, докато близкият му съюзник Дмитрий Медведев служи като заместващ президент.
Когато Путин обяви, че ще се кандидатира за нов мандат през 2012 г., а Медведев покорно се съгласи да стане министър-председател, обществените протести доведоха до тълпи от 100 000 или повече. Човека на едно място
„Той е президент по време на война и мобилизира населението зад себе си“, каза Хил.
„И това ще бъде посланието около изборите през 2024 г., в зависимост от това къде се намират нещата на бойното поле.“