Близо 10 месеца след началото на инвазията му в Украйна, руският президент Владимир Путин призна, че конфликтът „ще отнеме известно време“, като той също предупреди за „нарастващата“ заплаха от ядрена война, предава „CNN“. Говорейки на среща на руския Съвет по правата на човека в Кремъл, Путин подчерта, че Москва ще се бори с „всички налични средства, с които разполагаме“, в това, което той настоява да нарече „специална военна операция“, но също така даде да се разбере, че не вижда непосредствена необходимост мобилизира повече войски. Руският президент изтъкна:
„По отношение на продължителния характер на специалната военна операция и нейните резултати, разбира се, може би ще отнеме известно време.“
И без да изключва категорично първото използване на ядрени оръжия, Путин коментира, че гледа на руския ядрен арсенал като на възпиращо средство, а не като на провокация. Той добави:
„Що се отнася до идеята, че Русия при никакви обстоятелства не би използвала първа такива оръжия, тогава това означава, че ние също не бихме могли да сме вторият, който ги използва – защото възможността да го направим в случай на атака на наша територия ще бъде много ограничено.“
И беше категоричен: „Въпреки това, ние имаме стратегия… а именно, като отбрана, ние разглеждаме оръжията за масово унищожение, ядрените оръжия – всичко се основава на така наречения ответен удар. Тоест, когато ни ударят, ние нанасяме удари в отговор.“
Руският лидер заяви, че ядрените оръжия на Съединените щати са разположени в големи количества на европейска земя, докато Русия не е прехвърлила ядрените си оръжия на други територии и не планира да го прави, но „ще защитава своите съюзници с всички средства на изхвърлянето му, ако е необходимо“.
„Не сме полудели. Ние знаем какво представляват ядрените оръжия. Имаме тези средства, те са в по-модерна и съвременна форма от тези на всяка друга ядрена държава, това е очевидно.“, каза той.
„Но ние няма да размахваме тези оръжия като бръснач, тичайки по света.“
„Значителен резултат“
Владимир Путин също така изтъкна, че на този етап няма нужда от допълнителна мобилизация на руски войски, като каза, че предложенията за повече разполагане „просто нямат смисъл“. От 300 000 мъже, повикани за частичната мобилизация на Русия, половината в момента са в Украйна – и от тях само 77000 са в бойни части, докато останалите са в отбранителни сили или се обучават, обясни руският президент.
Междувременно в отговор на въпрос той описа териториалните придобивки на Москва като „значителен резултат за Русия“.
През септември Путин обяви анексирането на четири украински региона – Луганск, Донецк, Херсон и Запорожие – в процес, който нарушава международното право.
В момента обаче Русия контролира само 60% от южната Херсонска област. Тя беше принудена да се оттегли от регионалната столица град Херсон миналия месец в унизителна неуспех, въпреки че все още контролира бреговата линия по Азовско море. Путин призова:
„Нека бъдем честни, Азовско море се превърна във вътрешно море на Руската федерация. Всичко това е голяма работа.“
Междувременно в Запорожие ядреният наблюдател на ООН многократно предупреди за риска от ядрен инцидент в най-голямата ядрена централа в Украйна, която е окупирана от руските сили от март. Атомната електроцентрала в Запорожие беше разтърсена от експлозии през последните месеци на фона на боеве наблизо, като Киев и Москва се обвиняват взаимно за атаките.
По-рано тази седмица говорител на руското външно министерство изглежда изключи предложенията на Международната агенция за атомна енергия за създаване на демилитаризирана зона около централата, твърдейки, че тя е на „руска територия и е напълно контролирана от Русия“.
Вълна от атаки
Коментарите на Путин идват в момент, когато войната навлиза в зимата, като Русия продължава да обстрелва източните и южните части на Украйна – и е изправена пред атаки на собствена територия. По-рано тази седмица Русия отприщи вълна от атаки с дронове и ракети в Украйна, насочени към енергийната инфраструктура на страната. Украйна е изправена пред широко нападение срещу критична инфраструктура и енергийни източници от началото на октомври.
Кадри от камери за видеонаблюдение, геолокирани от „CNN“ до руския град Енгелс, където се намира руска военновъздушна база, изглежда показват експлозия, осветяваща небето около 6 часа сутринта в понеделник сутринта.
Неотдавнашните стачки причиниха големи прекъсвания на електрозахранването в няколко региона, включително Киев и Одеса, оставяйки много домакинства без електричество. Украинските ремонтни екипи работят трескаво, за да възстановят захранването в цялата страна, но усилията им се забавят от минусовите температури и лошото време.
Междувременно Русия обвини Киев, че използва дронове за нанасяне на удари по военни летища далеч в нейната територия в понеделник и вторник – извънредно нарушение на предположенията на Москва, че може да защити вътрешността си.
Украйна нито потвърди, нито отрече отговорност за взривовете, в съответствие с политиката на Киев на официално мълчание относно атаките в Русия или в окупирания от Русия Крим.
Въпреки това, в очевидно позоваване на ударите, помощник на президента Владимир Зеленски написа загадъчно в Twitter, че „ако нещо бъде изстреляно във въздушното пространство на други страни, рано или късно неизвестни летящи обекти ще се върнат към точката на излитане“.