Работодателските организации сигнализират за грешка в изчисляването на минималната работна заплата

Асоциацията на индустриалния капитал в България настоява за отмяна на член 244 от Кодекса на труда

0
47
Счетоводство
Счетоводство. Снимка: Pixabay

Асоциацията на индустриалния капитал в България /АИКБ/ сигнализира за съществени грешки в методологията за изчисляване на минималната работна заплата /МРЗ/ у нас, посочвайки, че изчисленията не отразяват реалните икономически условия. Според становището на АИКБ, публикувано на сайта Pariteni.bg, е необходима спешна отмяна на член 244 от Кодекса на труда, който определя МРЗ като 50% от средната брутна заплата.

Неправилна формула за изчисление

Работодателските организации подчертават, че при изчисляването на минималната работна заплата трябва да се използва основната средна заплата, а не брутната, която включва множество допълнителни плащания като премии, надбавки за извънреден труд и други възнаграждения. Според данните на Националния статистически институт /НСИ/, средната брутна заплата е 2154.58 лева, но основната заплата за действително отработено време е значително по-ниска – 1677.50 лева.

Ефект върху минималната заплата

Ако се вземе предвид тази разлика и се изчисли минималната заплата на базата на основната средна заплата, МРЗ за 2025 г. би трябвало да бъде 838.75 лева, а не предложените 1077 лева, отбелязва АИКБ. Освен това, неправилното отчитане на доходите от договори за управление и контрол /ДУК/ също изкривява данните за средната брутна заплата, което води до завишени стойности.

Препоръки за корекции

АИКБ не настоява за намаление на минималната заплата, а подчертава, че формулата за нейното изчисление трябва да бъде преразгледана и коригирана, за да отразява по-точно реалните икономически условия и да е в съответствие с европейските препоръки. Според работодателите, исканията за увеличение на МРЗ до 1077 лева са несъстоятелни, тъй като се базират на грешна методология.

Тази ситуация поставя въпроса за необходимостта от актуализиране на трудовото законодателство и методите за изчисляване на ключови икономически показатели като минималната работна заплата, така че те да бъдат по-справедливи и адекватни на действителните условия в страната.

Новите промени в Наредба № РД-07-2: Какво трябва да знаят работодателите и служителите?

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments