„Аз мисля, че във време на политически катаклизми, всички трябва да се придържаме към Конституцията“, заяви президентът Румен Радев в отговор на журналистически въпроси. Той посочи:
„Мотивите се формулират, обсъждат и приемат от друг орган – от ВСС в случая. Трябва да отчитаме, че сезирането на Конституционния съд не е допуснато все още за разглеждане.“
По думите му изтеклият мандат на Инспектората на ВСС не прекратява правомощията, след като сравни със сходно решение на КС от миналата година. Той коментира:
„Случващото се в момента навява съмнението, че парламентарно представените партии търсят да назначат свой човек на стола на главния прокурор. Когато загърбиш своите принципи и достойнство, за да вземеш властта, прегръщайки своите най-големи противници, и в този случай със скоростното назначаване на Сарафов, да демонстрираш обратно, че имаш принципи и достойнство.“
Държавният глава предупреди, че изборът на изпълняващият длъжността на главен прокурор Борислав Сарафов не е минал през детайлната процедура за избор на такава длъжност.
„Г-н Сарафов трябва да съдим за него – по отношение на имунитетите и делата на трупче по отношение на корупцията по високите етажи на властта. Той трябва ясно да позиционира – дали ще помага на определени политически фигури да се изпират взаимно, или ще помогне за връщането и възстановяване на справедливостта“, коментира още президентът. На въпрос за заявката на бившия главен прокурор Иван Гешев да влезе в политиката, Радев посочи, че всеки български гражданин има право да се занимава с политика. Президентът засегна и темата с оставките на областните управители:
„Поканата към зам.-министри и за областните управители да продължат да работят в рамките на редовното правителство аз приемам като оценка за тяхната работа. Особено областните управители са свободни хора и могат да решават, имат своите принципи. Областните управители заеха своя принципна позиция.“
По темата с промени в Конституцията, президентът изтъкна:
„Спомняте си как ГЕРБ написаха нова Конституция за една вечер, за да омилостивят протеста. Сега щели да я пишат за 10 дни, пак под натиск, не е от протест, а от общественото омерзение. Дано да греша, но дано Конституцията да не се използва като параван, който да скрие интимните сцени между някои партии в парламента или като фойерверк, който да отвлече вниманието на обществото.“