Радев: Договаряме параметрите за подкрепата от 600 млн. евро за охраната на външните граници на ЕС

0
49
Президент Румен Радев
Президент Румен Радев. Снимка: Прессекретариат на държавния глава

Все повече България се утвърждава като държава, която едновременно с аргументираното отстояване на нашите интереси, генерира и важни инициативи и идеи, допринасящи за формирането на ефективни европейски политики, коментира президентът Румен Радев в Брюксел преди началото на заседанието на Европейския съвет. Той изтъкна, че благодарение на настойчивата и аргументирана позиция на държавата ни на няколко заседания на Европейския съвет, България е постигнала значителен пробив в европейската политика в сферата на миграцията.

Преди броени дни страната ни, заедно с Европейската комисия /ЕК/, започна пилотен проект за намаляване на нелегалната миграция и за укрепване на границата ни, припомни държавният глава. Той изрази признателността си към председателя на ЕК и на страните от ЕС за проявената солидарност и споделения ангажимент за охраната на външните европейски граници, както и за оказаната подкрепа за предприетите от България действия в тази насока.

„На 14 март бе приет нов стратегически подход за опазване на външните граници на Съюза и ще бъдат инвестирани 600 млн. евро за техническа помощ. Отбелязано е, че първи приоритет е ключовата българо-турска граница, т.е. основната част от тези пари идват за България“, посочи той, добавяйки, че българската страна вече активно договаря техническите параметри на тази помощ.

България вече е отправила и предложение на територията на страната ни да се създаде международна оперативна група за борба с нелегалния трафик, тъй като заловените у нас трафиканти са граждани на почти всички държави членки на ЕС.

„От разпитите на тези трафиканти се установява, че редица ръководни и финансови центрове на тази мощна международна мрежа са в държавите, които са привлекателни за мигрантите, не в България“, посочи президентът, подчертавайки, че подобна международна оперативна група ще улесни координацията и обмена на информацията, както и съвместните акции по разбиването на центровете за управление на нелегалния трафик на хора към Европа.

По думите на президента всички усилия, които България полага, и постигнатите резултати, се оценяват все по-високо и страната ни получава все по-голяма подкрепа за членството си в Шенген, включително конкретен период, в който може да постигне това.

„Силно се надявам, че следващото правителство и парламент ще запазят тази скорост, ще приемат необходимите закони и по същия начин твърдо ще отстояват интересите на нашата страна“, посочи Радев.

В отговор на въпрос държавният глава подчерта, че България е важна част от Европейския механизъм за мир, който има за цел укрепването на отбранителните способности на държавите от ЕС в светлината на европейската визия за стратегическа автономия. Визитата на комисар Тиери Бретон започна именно от България, като признание за традициите, опита и големия капацитет на българската отбранителна индустрия, напомни президентът и добави, че заедно с ЕК страната ни ще продължи да привлича инвестиции в този сектор за изграждане по-модерни производства и за попълването на нашите запаси.

Но България, заедно с други 9 страни от ЕС, не участва в съвместната доставка на снаряди за Украйна като част от тази инициатива, подчерта още Радев. Той посочи също така, че България се интересува от възможностите да внедрява технологии, така че да може да произвежда и боеприпаси по натовски стандарти, а и във внесената от Министерството на отбраната в предишния парламент Програма за приоритетни инвестиционни разходи е предвидено придобиването на 155-милиметрови гаубици по натовски стандарт.

„За съжаление, парламентът отхвърли и даже не разгледа тази програма. Знаете как обилно се говореше за модернизация на Българската армия, а в същото време не се и разгледа програмата на Министерството на отбраната“, напомни той.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments