„Трябва да е ясно, че в близките дни и седмици имат да се решават важни предизвикателства от компетенцията на правителството и парламента. Изборите са крайният вариант. Ако продължава блокажът на институциите и работата на парламента, изборите са неизбежен вариант.“
Това каза президентът Румен Радев от форума „Три морета“ в Латвия. Той посочи:
„Доказал съм, че никога не бягам от отговорност. Досега съм назначил три служебни кабинета и трите се справиха с предизвикателствата пред тях. Въпросът е партиите да проявят отговорност.”
Държавният глава подчерта, че не може да приеме открити призиви към политическо номадство и уточни:
„Хората са гласували по определен начин. Призивите да започне политическо номадство в българския парламент изкривяват вота на хората. Очаквам всяка партия да води своята отговорна политика, така че да привлича членове и да задържа своите членове със своята политика, а не с призиви да напускат други партии, за да се присъединяват. Това не означава, както го тълкуват веднага, ако не си с нас, си срещу нас. Аз не съм с никого. Аз съм за принципа. Много ясни принципи в политиката.”
Радев обяви, че инвестиционният фонд по инициативата е направил своята първа голяма инвестиция в България, придобивайки значителен дял от пристанище „Бургас”.
„Това придобиване ще има важна роля за насърчаване на по-нататъшната свързаност и на икономическото развитие на целия регион. Това е доказателство, че когато има наличие на политическа воля, координирани усилия и усърдна работа, нещата се получават”, заяви държавният глава.
Президентът коментира и казуса със Северна Македония:
„Аз наистина се учудвам от представители на правителството, които правят изявления, които не съответстват на реалността и на отношенията: правителство-парламент. Трябва да е ясно, че националната рамкова позиция бе разработена с разрешение на Министерски съвет /МС/ през 2019 година и съответно подкрепа от българския парламент. Подходът, който е в момента няма как да работи. Трябва МС в резултата на експертизата на МВнР, ако ще го актуализира по някакъв начин, то това да е със свое решение и едва тогава да изпрати тази позиция, която отразява отношението на френското председателство в парламента и тогава той да я одобри, а не както сега се процедира на обратно.“
„С това не трябва да се спекулира. Засега предложенията от Френското председателство са най-добрите и справедливите до този момент. Двустранните въпроси е нужно да достигнат до ниво ЕС в договорната рамка. Нужно е да се промени Конституцията като се добавят и се впишат българите и едва тогава да започнат преговорите, което е задължително, но не е достатъчно условие. Искам да апелирам и да насоча вниманието на българското правителство и парламент, че нещата оттук нататък по решаване на всички наши спорове и въпроси – за културно-историческото ни наследство, за фалшификация на историята, за език на омразата, трябва да се правят умерено. Двустранният протокол, който трябва да се подпише между България и Северна Македония, в достатъчна степен отстоява българския интерес, защото той трябва да стане част от преговорната рамка“, категоричен е Радев.