Бъдещето ще дели държавите все повече на разработващи водещи технологии и задаващи дневния ред, както и на консуматори, които нямат друг избор освен да следват реда, определен от други. Затова достойното бъдеще на България изисква образованието да се превърне в стратегически национален приоритет. Това коментира президентът Румен Радев днес във Висшето транспортно училище /ВТУ/ „Тодор Каблешков“. Там той изнесе лекция на тема „Наука и иновации – еднопосочен билет за устойчиво развитие“.
Държавният глава поздрави студентите и ръководството по повод 100 годишнината на ВТУ „Тодор Каблешков“. Днешната лекция е част от програмата, отбелязваща юбилея, която се провежда под патронажа на президента. По думите му висшето училище съхранява по най-добрия начин традициите и ги съчетава със съвременни модерни форми и методи на преподаване и подход за внедряване на науката в процеса на образование, сътрудничеството с бизнеса, нови лаборатории, тренажори, модели, патенти.
В лекцията си Радев изтъкна, че ако България иска да успее в свят, който се развива и променя стремително, страната ни трябва да има високо ниво на амбиция и на първо място да утвърди образованието в стратегически национален приоритет. За тази цел са необходими много повече инвестиции в преподавателския състав, в образованието на учениците и студентите, за развитието на лаборатории, на звена за научни изследвания, на образователната и научна инфраструктура.
Свързаността както на транспортната инфраструктура, така и на научната и образователната, е основен критерий за успеха на бъдещето на ЕС, подчерта президентът. Той заяви още, че в основата на националната икономика са енергетиката и транспортът и когато става въпрос за приоритети, планове за развитие и устойчивост, за визии и стратегии, те трябва да са в основата не само на европейско, но и на национално ниво.
Държавният глава напомни, че през последните десетилетия железопътният транспорт в страната ни беше обречен на замиране и едва чрез т.нар. „Зелена сделка“ се налага разбирането, че всъщност това е транспорт на бъдещето. По думите му България трябва с бързи темпове да наваксва и развива железопътната си мрежа и да работи за развитието на летищната мрежа, пътищата, пристанищата, за да може да използва конкурентните си предимства. Обоснова и нуждата от поне четири нови моста над река Дунав, за ускоряване на доставките и подобряване на транспортната свързаност.
„Развитието на транспортната ни мрежа е правопропорционално на степента на обществено-икономическо и социално развитие“, посочи още президентът и добави, че постигането на по-висока регионална икономическа свързаност изисква и последващо разширяване и модернизация на граничните контролно-пропускателни пунктове.
Държавният глава определи приетият от Европейския съюз /ЕС/ Пакет „Мобилност“ като пълна катастрофа за страната ни.
„България не можа да се възползва от председателството на Съвета на Европейския съюз, да се противопостави истински на тази катастрофа, която не е само за България, а за Европа“, заяви президентът и изрази надежда Европа да осъзнае, че с прилагането му върви срещу собствените си принципи.
При посещението си във висшето училище Радев разгледа част от лабораториите, в които студентите получават практически познания и разговаря с академичното ръководство, преподавателския състав, както и с представители на транспортния сектор, партньори на университета. В рамките на срещата беше изтъкнато високото качество на кадрите, завършили Висшето транспортно училище „Тодор Каблешков“.