Европейският съюз /ЕС/ трябва да бъде силно ангажиран с борбата срещу корупцията и отстояването на принципите на демокрацията в България. Това каза президентът Румен Радев по време на среща на „Дондуков“ 2 с членове от Мониторинговата група към Комисията по граждански свободи, правосъдие и вътрешни работи в Европейския парламент /LIBE/, чиято делегация е на работно посещение в България. Вицепрезидентът Илияна Йотова взе участие в събитието, а сред засегнатите теми бяха утвърждаването на върховенството на правото, проблемите с корупцията, както и масовите граждански протести миналото лято у нас.
„Когато младите хора са на улицата и протестират масово срещу корупцията, те очакват еднозначна подкрепа от европейските институции“, заяви държавният глава и добави, че в очите на младите българи ЕС е стълб на демокрацията и законността и когато липсва еднозначна реакция на корупционните скандали, надеждата се превръща в разочарование и води до емиграция на младите хора на България.
Президентът коментира още, че служебното правителство, следвайки принципите на прозрачност, отчетност и отговорност, е пресякло редица порочни корупционни практики на предишното управление, с което се е върнала и надеждата на хората, че корупцията може да бъде преборена. Той подчерта:
„Хората искат друго лице на България.“
Президентът призова за реален ангажимент от европейските институции за утвърждаването на върховенството на закона у нас. Като пример открои създадените след препоръки на Европейската комисия специализирани съд и прокуратура, които вместо да доведат до ефективни присъди в борбата с корупцията по високите етажи на властта, се превръщат в инструмент за натиск срещу политически и бизнес опоненти.
Темата за пасивността на прокуратурата по знакови корупционни скандали в България и същевременно показната активност в други случаи, също беше поставена от европейските депутати. Президентът подчерта, че въпросът за необходимостта от отчетност на главния прокурор и приемането на ефективен механизъм за контрол на неговата работа, е на дневен ред в обществото и последователно се повдига и в Народното събрание.
В отговор на въпрос от членовете на Европейския парламент за свободата на медиите у нас вицепрезидентът Илияна Йотова посочи, че проблемите са свързани най-вече с непрозрачния начин на финансиране и разпределяне на средства от изпълнителната власт. Вицепрезидентът посочи като пример европейските фондове за комуникационни стратегии, които са се използвали в миналото и като инструмент за влияние върху медиите. По думите ѝ следва да се помисли за законодателни промени, които да препятстват подобни злоупотреби.
Ръководителят на делегацията от Европейския парламент София ин’т Велд изрази впечатлението си, че проблемите у нас са много, но вижда решимост това да се промени. По думите ѝ „корупцията е отровна“ и членовете на комисията LIBE имат амбицията да допринесат за решаването на този проблем. София ин’т Велд се надява следващото българско правителство да бъде стабилно и да се стреми към реални реформи.
Евродепутатът Клеър Дейли сподели наблюденията си, че в България еврофондовете са съсредоточени в малцина богати хора. Тя посочи, че е посетила страната ни няколко пъти по време на масовите протести миналото лято.
„Разочаровани сме, че Европейската комисия не се намеси“, заяви Дейли.
Евродепутатът Елена Йончева също беше сред членовете на Европейския парламент, участвали в срещата с президента.