Машинният вот е спасението срещу недействителните бюлетини, смята държавният глава Румен Радев. Той направи изказването по време на инициирано от него събитие между отговорните институциите за провеждането и организацията на местния вот 2019 г. На него присъстваха представители на ЦИК, на редица организации и експерти на изборния процес. Пред тях президентът заяви, че е нужно да се въведе машинното гласуване в страната ни и призова:
„6 месеца преди следващите избори всичко трябва да е по местата си: да бъдат завършени законовите промени, машините да са доставени, сертифицирани, организационни промени да бъдат завършени. Да върви процесът по обучение, тестове, верификация на софтуер. В началото на следващата година този процес трябва да започне категорично“.
Радев настоя законодателната и изпълнителната власт „да ускорят темповете на работа“ и за въвеждането на електронно гласуване. Той попита защо в Бюджет 2020 няма текст за откриване на процедура за закупуване на машини за гласуване, предаде „DarikNews“.
Държавният глава добави, че след тази среща ще предложи и консултации с партиите, на които да се обсъди вариант за по-добър изборен процес.
„Идеални избори няма! Това е една огромна организация, която обхваща всички хора в държавата и е нормално да има проблеми, но не е нормално, когато тези проблеми излизат извън една общо приета обществена рамка“.
Като пример Радев даде големия брой недействителни и сгрешени бюлетини, купения и корпоративния вот, както и извършените нарушения от някои медии и социологически агенции. По думите му другият проблем, с който трябва да се справим е корпоративният и купен вот.
„Най-трудно е да преодолеем този вот. Ако погледнем статистиката и докладите от ДАНС, МВР и прокуратурата, няма съществени разлики между местните избори от 2015 и 2019 г., но гледайки всички това, което експертите обобщават, усещането в хората е, че тук се върти индустрия за десетки милиони. Срамно е това да се случва в европейска държава в XXI век. Трябва да вървим към категорично увеличаване на тежестта на наказанията: и административни, и като криминални престъпления. Трябва да търсим дали ще променяме и съотношението и как ще ги класифицираме: кои са административни нарушения, кои криминални престъпления, защото това е престъпление срещу демокрацията“, посочи той, цитиран от „Фокус“.
Председателят на ЦИК Стефка Стоева заяви, че последните местни избори са били добре организирани, а резултатите от тях – легитимни, което се доказва с по-ниския брой жалби, в сравнение с тези през 2015 година.
Според вицепрезидента Илияна Йотова заради манипулирания вот гражданите губят доверие в избирателната система, което от своя страна довежда и до ниската избирателна активност.
„Днешната среща трябва да приключи с малко повече прогноза какво трябва да се направи в едната оставаща година. Проблемите остават едни и същи“, допълни още Йотова.