Необходима е по-голяма финансова децентрализация и самостоятелност за общините, за да процъфтява културата и на местно, и на национално ниво. Това заяви държавният глава на срещата си с изтъкнати дейци в сферата на музикалното, театралното и изобразителното изкуство в Плевен.
Местната власт има изключително важна роля за формирането на духовността като ценност, заяви Радев. Тя трябва да разполага с ресурси да подкрепя и организира активна дейност у артистите и да я популяризира, допълни президентът и продължи:
„Важно е да имаме инфраструктура и в областта на духовността и културата – трябва държавата да застава зад всички театри, музеи и други институции на духовността. Не просто да помага, а да приема това като свой постоянен и неотменим ангажимент.“
Румен Радев посочи, че са необходими и механизми за духовното развитие на творците и талантите – за тяхното качествено и модерно образование, както и достойно заплащане. Не на последно място държавата трябва да работи за международния обмен на българското изкуство и то да бъде по-видимо на световната сцена.
„От гледна точка на броя население и икономическия потенциал България не може да се сравнява с много други. Но като постижения на културата и мащаба на нашите таланти, ние сме равни на световните колоси“, с гордост каза президентът.
„Не трябва културната активност да бъде централизирана в само няколко големи точки в страната. Изкуството също така не трябва да се дели на провинциално и столично“, допълни Радев по отношение на положителната тенденцията утвърдени таланти да се връщат към творчество в родните си градове.
Държавният глава открои и необходимостта от ефективна и предвидима политика за подпомагане на артистите, по-специално творците на свободна практика, в контекста на настоящата криза.
Радев разгледа творбите в Художествената галерия „Светлин Русев“ и се запозна с историята на музея. Той е не просто храм на българската култура и изкуство с колекция на световно ниво, но и светилище на силния български дух, заключи управникът.