Радев: Разделянето на РСМ от Албания по пътя на европейска интеграция е логично последствие от политиката на правителството в РСМ

По думите на президента България е готова да продължи да помага на РСМ по пътя на нейната европейска интеграция, но е нужно в Скопие да има осъзнаване

0
11
Румен Радев
Румен Радев. Снимка: Искра.бг

„Разделянето на Северна Македония от Албания по пътя на европейска интеграция е логично последствие от политиката на правителството в РСМ и пътя, който те избраха. Още от встъпването във власт на новото правителство в РСМ предупредих, че има дефицити в познанията по международно право и всички особености на пътя към европейска интеграция, както и дефицити в нашите двустранни отношения.“

Това заяви президентът Румен Радев в отговор на журналистически въпрос днес. Държавният глава е в Ню Йорк, където ръководи българската делегация и представлява страната ни в рамките на 79-ата сесия на Общото събрание на ООН.

По думите на президента България е готова да продължи да помага на РСМ по пътя на нейната европейска интеграция, но е нужно в Скопие да има осъзнаване на значението, което има Европейският съюз и как трябва да се работи, за да се постигне националната цел, която си е поставила югозападната ни съседка.

„До момента правителството на РСМ върви в обратна посока и аз се надявам, че ще направят необходимите изводи и ще вземат правилната. Единствената правилна посока е на първо място Северна Македония да впише българите в Конституцията си, защото това е залегнало в преговорната рамка на ЕС и тя трябва да се спазва, посочи Румен Радев и допълни, че по въпроса с ангажиментите на РСМ няма смисъл да се спекулира повече. Първо РСМ следва да впише българите в своята Конституция и едва тогава се отваря вратата за започване на преговорите“, категоричен бе президентът.

Държавният глава припомни, че на срещата си с президента на РСМ Гордана Силяновска – Давкова в София, комуникацията е протекла добронамерено и двамата са обсъдили важни теми от сътрудничеството и отношенията между двете държави.

„Разделихме се с най-приятелски чувства и с прегръдки“, припомни президентът, както и че от РСМ сами са публикували снимка за тази визита и всичко е започнало едва след нейното публикуване.

„Атаките дойдоха от съвсем други страни. Мога да кажа, че с президентската институция и лично с г-жа Силяновска поддържаме много добри отношения и се надявам това да продължи така“, каза още президентът Радев.

На въпрос какви са перспективите за благоприятна развръзка със заложническата криза с двамата български моряци от кораба „Galaxy Leader“, Румен Радев заяви, че след разговора си с държавния глава на Иран Масуд Пезешкиан, той се е ангажирал да съдейства за освобождаването на българските моряци.

„Това е трудна и много деликатна тема. България работи активно в това направление не само с Иран. С всички държавни и правителствени ръководители, с които се срещам на Общото събрание, водим непрекъснато разговори“, каза президентът и изрази надежда, че в скоро време ситуацията ще намери такава положителна развръзка.

Президентът Радев заяви също така, че срещата с представители на американски компании днес в Ню Йорк е дала ясни индикации, че България става все по-видима за бизнеса в САЩ. По думите на държавния глава американските инвестиции в страната ни се асоциират не само със средства и високи технологии, но и с трансфер на прогресивни бизнес модели и пример за отношенията на бизнеса с държавата и обществото.

България става все по-привлекателно място за инвестиции и мисля, че тепърва ще разгръщаме много важни стратегически проекти в сферата на сигурността, енергетиката и високите технологии, подчерта Румен Радев. Държавният глава допълни, че инвестиционният потенциал на България се засилва и това създава взаимноизгодни възможности в много сфери.

Промяна на курса: Защо млади политици смениха партията в 12 без 5 преди изборите?

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments