Радев: Темата за издигането на образованието не е национален приоритет

0
72
Кръгла маса
Кръгла маса. Снимка: МОН

„Не се повдига темата за издигането на образованието в стратегически национален приоритет“, заяви президентът Румен Радев по време на Кръгла маса „Образованието–ключ към историческата памет, родолюбието и просветеното общество“, която се провежда днес в София. Той посочи:

„Всеки ден слушаме за Шенген, еврозоната, Организацията за икономическо сътрудничество и развитие /ОИСР/, инфлацията, доходите, необходимостта от инвестиции и висококвалифицирана работна ръка. Но в сферата на обществения и политически дебат не се разгръща темата за основния носител на просперитета на нацията – децата и младите хора на България.“

По думите на президента отново сме в предизборна кампания и тя отново ни кара да погледнем с интерес и да се замислим за стратегическите цели на България. Според него от тази водеща национална цел зависи реализирането на всички останали цели.

„Образованието е ключът към успеха на всеки отделен човек, към разгръщането на неговия талант и потенциал, към един по-добър живот“, добави Радев. Държавният глава заяви, че бъдещето на образованието е в повече гъвкавост, иновативни модели и автономия.

„Това са прогресивните модели, които са налагани в Европа. Държавите, които постигнаха голям успех и напредък, залагат именно на тази автономия“, обясни Румен Радев. Тази автономия трябва да бъде прилагана и насърчавана в природоматематическите науки, в тясно профилираното професионално образование, каза президентът. Той добави, че трябва да бъде проведен дебат дали в българския език и литература, география и история държавата ще бъде морален и духовен вектор за развитието на младото поколение. Според него без образование не може бъде говорено високотехнологични производства и високо добавена стойност.

„Не може технологичният прогрес да бъде превърнат в икономически растеж, а оттам в по-висок стандарт и качество на живот. Не може да говорим за съвременна сигурност без образование. Ако искаме държавата да се развива успешно в един все по-динамичен и оспорван свят, трябва да бъде заложено на силно образование, на по-голям дял на образованието в държавния бюджет, на нови прогресивни методи, водещи към устойчиви знания и умения, които да подготвят младите хора за предизвикателствата на бъдещето“, каза Румен Радев. Той е категоричен:

„Образованието е водещ елемент от нещо много по-важно и всеобхватно – духовното развитие на младите хора. Преди да бъдат добри инженери, IT специалисти, лекари, следователи, успешни граждани на света – трябва да бъдат достойни и пълноценни граждани на България. Качеството на живот няма да имат този принос за развитието ни като държава, ако не успеем да предадем на идните поколения историческата памет, ценности и нашата благородност.“

Президентът посочи, че тук идва въпросът дали страната ни ще бъде адекватна на сериозните предизвикателства на бъдещето със сегашните учебни програми и учебниците по български език и литература, история и география.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments