Радев: В Президентството не е постъпвал доклад на ДАНС

0
118
Президент Румен Радев
Президент Румен Радев. Снимка: Президентство

Доклад към Президентската институция от Държавна агенция „Национална сигурност“ /ДАНС/ не е постъпвал. Това обяви президентът Румен Радев по повод решението за изгонване на руски от дипломати от България пред журналисти в Мадрид, където е на среща на върха на НАТО. Той обясни:

„Легитимността на институциите е в отстояването на фактите и осъзнаването на отговорността от собствените си действия. По отношение на фактите – в Президентската институция не е постъпвал доклад на ДАНС по темата. На Съвета за сигурност към Министерския съвет, проведен на 9 юни, където е участвал представител на президентската институция, тази тема не фигурира в предварително обявения дневен ред. Тя се повдига вътре за обсъждане по принцип, но по нея няма взето решение. Въпреки това при завръщане на представителя на президентската институция обратно в Президентството и споделяне на хода на протичане на съвета, от Президентската институция беше изпратено писмо към секретаря на Съвета по сигурност към МС с въпрос за взетите решения на Съвета. Отговорът е „Няма решение, гласувано, прието на този съвет.“

Това ясно показва, че явно решенията в правителството се вземат по някакъв паралелен механизъм, далеч от институционалния път за вземане на решение, посочи Радев.

„Доклади на този съвет, по данни на представителя на Президентската институция, не са изнасяни. Изнасяна е обща информация по принцип за работата на назначената работна група по въпроса.“

Заседание на Консултативния съвет по националния съвет не може да отмени вече взето решение на правителството в оставка, подчерта Радев. Той напомни, че органът, който контролира МС, е българският парламент.

„Също така явно се налага да напомня, че дори да се намира в оставка, правителството носи отговорност за своите действия.“

Последствията от това решение могат да бъдат във всички посоки, коментира още държавният глава, като добави, че не това е важното. По думите му последствията могат да бъдат много сериозни най-вече за дипломатическата ни мисия в Москва. Важно е че по този начин не могат да се вземат решения в изпълнителната власт по един толкова важен въпрос.

„Отговорността лежи изцяло в изпълнителната власт нищо, че тя е в оставка.“

В началото на изказването си Радев заяви, че на тази среща на върха на НАТО е била приета новата стратегическа концепция на НАТО след 2010 година, която връща Алианса обратно към неговата същност и мисия – да бъде гарант за териториалната цялост, суверинитета и сигурността на всяка една държава членка.

„Това решение има последици за всички страни членки – да укрепват своят отбранителен потенциал, да развият оперативна съвместимост и особено важно за нас държавите по източния фланг – да развиваме своята логистична система, да развиваме инфраструктура, да развиваме свързаност и за България това означава да работим активно и да използваме всички финансови механизми и инструменти на НАТО, така че да развиваме тази свързаност, включително тръбопроводи за гориво, шосейна и железопътна свързаност, инвестиция в пристанища и летища. Изобщо цялостно развитие на нашия логистичен капацитет.“, обясни той и разкри, че е било поставено началото на Фонда за иновации на НАТО и България има сериозен принос.

Важно е партиите да се отнесат с цялата отговорност към мандатите, които ще бъдат връчени, подчерта Радев, като преди това уточни, че времето на консултациите е било уточнено с политическите сили преди да им бъдат разпратени официални писма за тях.

„Вярвам, че потенциалът за съставяне на правителство в рамките на този парламент е изчерпан и още нещо, което е важно, ако изобщо отидем на варианта с избори, тук касае вече времевия график, в който ще бъдат връчвани мандатите – избори преди 15 септември не са целесъобразни. Важно е да има възможно най-голяма избирателна активност.“, добави той.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments