Радев: Войната в Украйна изисква мерки за сигурност и за справяне с ефектите от кризата

0
23
Румен Радев на В9
Румен Радев на В9. Снимка: Президентство

„Войната на Русия срещу Украйна изисква адекватни мерки както за гарантиране на сигурността в Източна Европа, така и за справяне с вторичните ефекти от кризата. Гарантирането на сигурността и предвидимостта в международните отношения е от ключово значение за по-бързото възстановяване и ограничаване на щетите от военните действия.“

Това обяви президентът Румен Радев по време на срещата на високо равнище във формат Б9, която се провежда в Букурещ. Тя обединява България, Естония, Латвия, Литва, Румъния, Словакия, Унгария, Чехия и Полша, които координират позиции по дневния ред на НАТО преди провеждането на срещата на върха на Алианса, която тази година ще се състои в края на юни в Мадрид.

В изказването си на форума държавният глава напомни, че години наред Алиансът е поставял фокус върху провеждането на мироопазващи и мироналагащи мисии зад граница. Влошената среда на сигурност в Европа обаче изисква своевременни решения за модернизацията и развитието на собствения отбранителен потенциал на държавите членки. Радев посочи, че военните действия в Украйна със сигурност ще се отразят при приемането на новата стратегическа концепция на НАТО на срещата на върха в Мадрид, но отделните страни не могат да бъдат само консуматори на сигурност и следва да вложат необходимите ресурси за по-висока оперативна съвместимост между своите въоръжени сили.

По думите на президента, оперативната съвместимост между съюзниците започва още от разработването и производството на отбранителна техника. Държавният глава пак призова страните членки в Алианса да обединят усилията на своята отбранителна наука и индустрия в общи проекти, с което да бъде преодоляно и разделението в НАТО на държави производители и на такива – купувачи на отбранително оборудване и техника.

Наред със съюзническата подкрепа за укрепване на източния фланг на Алианса, Радев изтъкна и нуждата от решения в подкрепа на енергийната диверсификация в Югоизточна Европа, включително за разширяване на регионалната газопреносна инфраструктура с финансова подкрепа от НАТО. По думите му вторичните ефекти от войната в Украйна имат силен ефект не само по отношение на повишената цена на енергийните ресурси и инфлацията, но и създават заплаха за продоволствената сигурност в съседни региони. Затова президентът призова за своевременни действия в подкрепа на износа на зърнени храни от Украйна и недопускане на нови миграционни вълни към Европа.

На срещата на Б9 бе приета и декларация на страните участници, която можете да видите ТУК.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments