Ръководител на ООН смята, че спирането на изкопаемите горива е ключово за ограничаване на затоплянето

0
57
Свят без изкопаеми горива
Свят без изкопаеми горива. Снимка: "Грийнпийс" - България

„Светът трябва постепенно да се откаже от изкопаемите горива, ако иска да ограничи глобалното затопляне.“

Това заяви ръководителят на ООН по климата в интервю за „Асошиейтед прес“. Той обаче изтъкна, че идеята може да не влезе в дневния ред на международните преговори за климата „направете или разбийте“ тази есен, водени от петролен рай.

Поетапното премахване на изкопаемите горива, които улавят топлината, „е нещо, което е на върха на всяка дискусия или повечето дискусии, които се провеждат“, смята изпълнителният секретар на ООН за климата Саймън Стийл. Той е категоричен:

„Това е проблем, който привлича глобално внимание. Ще видим как това ще се превърне в точка от дневния ред и резултат от (преговорите за климата).“

Стийл заяви пред медията, че не може да обещае, че въпросът ще получи място в дневния ред на преговорите за климата, наречени COP28, в Дубай по-късно тази година. Решението за дневния ред зависи от президента на преговорите, уточни Стийл. Той е ръководител на държавната Национална петролна компания Абу Даби Султан ал Джабер.

Решението на страната-домакин Обединените арабски емирства да направи ал-Джабер ръководител на конференцията за климата предизвика яростна съпротива от страна на законодателите в Европа и Съединените щати, както и защитници на околната среда. Представители на ОАЕ подчертаха, че искат промени в играта на резултатите в преговорите за климата и отбелязват, че ал-Джабер също управлява голяма компания за възобновяема енергия.

Миналата година на преговорите за климата предложението на Индия за постепенно премахване на всички изкопаеми горива, подкрепено от Съединените щати и много европейски нации, така и не влезе в дневния ред. Това, което се обсъжда, се решава от президента на COP, който миналата година беше външен министър на Египет, нация износител на природен газ.

На въпрос дали лидерите на Египет са оставили концепцията извън дневния ред, Стийл, говорейки чрез Zoom от Бон, Германия, където предварителните преговори започват в понеделник, каза, че не може да коментира, освен да каже, че „това е в тяхната компетентност“.

Инженер, превърнал се в държавен служител и дипломат, Стийл извървя тънката граница между говоренето за важността на постепенното премахване на изкопаемите горива и подкрепата на процеса на ООН, който натовари страните, които изнасят петрол и природен газ, да водят преговорите за глобалното затопляне в две последователни години.

Около 94% от улавящия топлината въглероден диоксид, изхвърлен от човешката промишлена дейност във въздуха миналата година, е от изгарянето на въглища, нефт и природен газ, според учените, които наблюдават емисиите в Global Carbon Project. Компанията на Ал-Джабер има капацитета да произвежда 2 милиона барела петрол и 7 милиарда кубически фута природен газ на ден и заяви, че планира да увеличи този сондаж до 5 милиона барела на ден до 2027 г.

„Постепенното премахване на изкопаемите горива от дневния ред тази година зависи от президента на конференцията ал-Джабер и от това дали има достатъчно натиск от други нации“, увери Стийл.

„Къде по-добре да проведем дискусия… освен в регион, където изкопаемите горива са в центъра на тяхната икономика?“, попита Стийл.

Но въпросът за постепенното спиране на въглищата, петрола и природния газ е толкова централен за Стийл, че той го повдигна четири пъти в половинчасовото интервю в събота. Според него истинският проблем е да се направи нещо, а не да се постави на дневен ред.

В публични изяви ал-Джабер подчертава, че е „лазерно фокусиран върху постепенното премахване на емисиите от изкопаеми горива“, не непременно самите горива, чрез насърчаване на улавянето на въглерод и отстраняването на замърсителя от въздуха.

Стийл от своя страна отхвърли идеята, че премахването на въглерода може да бъде краткосрочно решение. В интервюто той беше категоричен:

„Точно сега, в това критично десетилетие на действия за постигане на тези дълбоки намаления, науката ни казва, че това може да бъде постигнато само чрез намалена употреба, значително намалена употреба, на всички изкопаеми горива.“

Стийл защити последователните години на водене на преговори за климата в и от нации износители на изкопаеми горива като желанията на „страните“ или участващите страни.

„Тази година ще бъде критична, защото това е първата глобална равносметка, за да се види къде е светът в усилията си за намаляване на въглеродните емисии. За да се постигне целта на Парижкото споразумение за ограничаване на затоплянето до 1,5 градуса по Целзий (2,7 градуса по Фаренхайт) от прединдустриалните времена, замърсяването с парникови газове трябва да бъде намалено наполовина до 2030 г.“, заяви още Стийл и даде да се разбере:

„Знаем, че сме далеч от мястото, където трябва да бъдем.“

Тазгодишният преглед поставя нов кръг от обещания за още по-строги съкращения на емисиите, като казва на нациите абсолютната истина колко лоша е ситуацията, обясни Стийл. По думите му, проблемът не е в това, че нациите знаят колко е лошо.

„Това е липса на внедряване“, смята Стийл и допълва:

„Не вярвам, че това е липсата на знания. Има доклад след доклад след доклад, които казват едно и също нещо, всички с нарастваща спешност.“

След по-малко от година на работа, но години като национален преговарящ преди това, Стийл заяви, че е преминал отвъд разочарованието.

„Това, което ме движи, е желанието да направя промяната.“

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments