Разговорите между Русия и Китай – проверка на развиващите се търговски отношения?

0
20
Владимир Путин
Владимир Путин. Снимка: Facebook

Китайският лидер Си Дзинпин повтори подкрепата си за Москва по въпросите на суверенитета и сигурността в разговор с колегата му Владимир Путин вчера, като потвърди подкрепата си за партньорството на страните въпреки глобалната реакция срещу руската инвазия в Украйна, съобщава „CNN“.

В разговор по случай 69-ия си рожден ден Си също така обеща да задълбочи стратегическата координация между двете страни, според китайското външно министерство. В отделна информация на Кремъл се казва, че двамата лидери подчертават, че отношенията на техните страни са „на най-високо ниво за всички времена и потвърждават ангажимента си за „последователно задълбочаване на всеобхватното партньорство.

Смята се, че разговорът е вторият път, когато двамата лидери водят диалог, след като Русия нахлу в Украйна. За последно те разговаряха само дни след като Москва започна това, което настоява да нарича „специална военна операция.

Китай също така се въздържа да определи действията на Русия като инвазия и ходи по тъч линията по въпроса. Страната се представи като призоваваща за мир и поддържане на глобалния ред, като същевременно отказва да осъди действията на Русия. Тя също така използва своя държавен медиен апарат, за да имитира позициите на Кремъл, обвиняващи Съединените щати и НАТО за кризата.

По време на разговора в сряда Си подчерта, че Китай винаги е „независимо оценявал ситуацията в Украйна и призова всички страни да настояват за „правилно уреждане на украинската криза – повтаряйки езика, който той използва в разговора през март с президента на САЩ Джо Байдън.

Китай е „готов да продължи да играе своята роля в насърчаването на „/правилно решение за Украйна, подчерта китайският лидер. Резюмето на призива на Кремъл изтегли тази позиция с още една стъпка напред, като се посочва:

„Президентът на Китай отбеляза легитимността на действията на Русия за защита на основните национални интереси в лицето на предизвикателствата за нейната сигурност, създадени от външни сили.“

Липсата на порицание от страна на Китай за руската война в Украйна допълнително обтегна напрегнатите отношения на Пекин със САЩ и техните съюзници.

Американски служители многократно призоваваха страните да осъдят действията на Русия и предупреждаваха китайските си колеги да не помагат на Москва. По време на разговора през март между Си и Байдън президентът на САЩ изложи последствията, ако Китай окаже материална подкрепа, след като разузнавателните данни на САЩ поискаха от Пекин военна помощ – твърдение и двамата отричат.

Търговски връзки

Обаждането вчера беше също така възможност за Путин и Си да проверят развиващите се търговски отношения. По-рано тази година, седмици преди руската инвазия, на среща лице в лице двамата лидери заявиха, че техните страни имат партньорство „без ограничения“ и обещаха да стимулират търговията. В разговора от сряда Си изрази категоричност“

„От началото на тази година двустранните отношения поддържат стабилна инерция на развитие пред лицето на глобалните турбуленции и трансформации.“

Посочвайки „стабилния напредък“ на техните търговски връзки и откриването миналата седмица на първия трансграничен магистрален мост над река Амур, Си отбеляза още:

„Китайската страна е готова да работи с руската страна, за да настоява за стабилно и дългосрочно развитие на практическото двустранно сътрудничество.“

Двамата се договориха да разширят сътрудничеството в енергетиката, финансите, производството и други области, „като се вземе предвид глобалната икономическа ситуация, която се усложни поради нелегитимната политика на санкции, провеждана от Запада, се казва в отчета на Кремъл.

Двете страни също така обещаха да работят заедно за укрепване на комуникацията и координацията в международни органи като ООН – където двете често гласуват като блок.

„Китай също е готов да работи с Русия за насърчаване на солидарността и сътрудничеството между страните с нововъзникващи пазари… и настоява за развитието на международния ред и глобалното управление към по-справедлива и разумна посока“, заяви Си в коментар, който направи относно общата цел на страните да се противопоставят на това, което те смятат за глобална хегемония на Съединените щати.

Поздравления за рожден ден

Обаждането не беше първият път, когато Си и Путин – двама силни мъже, събрани от взаимното недоверие към Запада – изразяват ангажимент един към друг на рождените си дни.

През 2013 г. Си подари на Путин торта за рожден ден и двамата пиха водка заедно, за да отбележат 61-ия рожден ден на руския лидер по време на конференция в Индонезия. По-късно Си отпразнува 66-ия си рожден ден по време на среща на върха през 2019 г. в Таджикистан с Путин, който го изненада със сладолед, торта и шампанско. Личните им отношения, в които Си описва Путин като негов „най-добър и най-близък приятел“, също се смята, че подсилват динамиката на тяхното укрепване на отношенията на национално ниво.

В резюмето на последното обаждане на двамата лидери Кремъл отбеляза, че разговорът е протекъл в „традиционно топла и приятелска атмосфера“.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments