Артисти подготвят протест от 15:00 часа в сряда (17 юни) пред сградата на Министерството на културата. Това става ясно от публикация на едната организаторка в социалната мрежа Facebook. Тя пише:
„Здравейте, казвам се Ража Ел Мадхун и съм български артист. Както на много други артисти, така и на мен ми бе отнето правото да работя, което аз разбирам, в контекста на ситуацията. Не разбирам обаче, че за същото време много артисти на свободна практика все още чакат „помощта“ или така наречените творчески стипендии, които държавата обеща още в началото на извънредното положение.“
Младата жена коментира информация в медиите, че артистите вече са подпомогнати и всеки един от тях е взел по 3 минимални работни заплати. По думите й това не се е случило и все още имало хора, които дори не знаели дали са одобрени.
„Не става въпрос за тези три минимални заплати, а за уважително отношение към артиста и културата и реални действия и то навреме – в момент, в който ние нямаме право да упражняваме професиите си. Разбирам, че за първи път всички ние попадаме в такава ситуация и оценявам труда на НФК, които са ни подкрепяли преди.“
Според Мадхун вече е минало много време и е дошъл моментът да излязат пред ресорното министерство, за да покажат, че съществуват и да поискат по-бързи действия.
„Предлагаме да се съберем пред МК, да пием по една студена вода и да отстоим правата си като нормални граждани в сряда 17.06 в 15:00 ч.“
На 10 юни от Министерския съвет съобщиха, че правителството е одобрило допълнително разходи по бюджета на Министерството на културата за 2020 г. в размер на 5 000 000 лева. Парите са за реализирането на програми и проекти на частни културни организации и на дейци и творци, упражняващи свободни професии в областта на културата и изкуствата за осъществяване на дейност в условията на извънредна епидемична обстановка, както и след приключване на този период.
2 200 000 лв. ще бъдат предоставени на Национален фонд „Култура“ (НФК), като 1 500 000 лв. са предназначени за подпомогне на частни културни организации в областта на изкуството и културата, в това число малки авторски кина, цирк, пространства за изкуства и др., и 700 хил. лв. за малки грантове, свързани с отделни артисти, с цел да бъдат провокирани изяви на културен продукт чрез интернет.
По програмите за създаване на нови сценични театрални, музикални и танцови проекти ще бъдат отпуснати по 500 000 лв. за всяка една от тях, като същият размер средства са предвидени и за съвсем нова програма в областта на визуалните изкуства. По програмата за разпространение на вече готов музикален, танцов или театрален продукт е предвиден бюджет от 800 000 лева.
Същевременно няколко дни преди това актьорът Валентин Танев коментира, че определението „свободен артист“ не е дефинирано и държавата няма лостове как да подпомогне хората, които са на свободна практика. Той даде за пример Франция, където има закон, според който, ако даден артист е бил зает 6 месеца с някакъв проект и след това остане без работа, той може да се впише на борсата, което значи, че държавата го осигурява. В България това нещо не било решено. Според актьора няма нормативен документ, който да дефинира, че един свободен артист остава без работа и това е много важно да бъде свършено в следващите месеци.