
Регионалните здравни инспекции /РЗИ/ извършиха над 400 проверки в първите два дни от стартиралата мащабна инспекция, разпоредена от министъра на здравеопазването доц. Силви Кирилов. Кампанията е насочена към установяване на нерегламентираното предлагане и прилагане на различни естетични процедури, включително използването на ботулинов токсин и други инжекционни препарати с неясен произход.
Инспекциите са обхванали обекти в цялата страна, като най-голям брой проверки са извършени в София, Плевен и Благоевград. При проверка на обект в Благоевград инспекторите са открили флакони с течност без етикет, партиден номер и срок на годност. В обект в Пловдив е констатирано съхранение на ботулинов токсин и течност с неустановен произход, което представлява сериозно нарушение на здравните регулации.
Специално внимание беше обърнато на случая със седемте жени, потърсили медицинска помощ в УМБАЛСМ „Н. И. Пирогов“ след прилагане на нерегламентирани естетични процедури. Иззетият ботулинов токсин е предаден за анализ в Изпълнителната агенция по лекарствата, където ще бъде установен точният му състав и безопасност.
Извършената справка за регистрационния статус на иззетите опаковки показва, че те са били внесени нелегално и са с чуждоезична опаковка и листовка, което нарушава действащите нормативни изисквания. Предстои детайлен лабораторен анализ, за да се установи съдържанието на иззетите продукти и потенциалните рискове за здравето на пациентите.
Министерството на здравеопазването предупреждава гражданите да бъдат особено внимателни при избора си на естетични процедури и да изискват информация за произхода и безопасността на използваните препарати. Очаква се проверките да продължат, а резултатите да бъдат оповестени публично в следващите дни.
За още новини вижте ТУК
Присъединете се към нашия Телеграм