Разкрити бяха вреди за близо 250 000 лева при санирането на блок в Бургас. По въпроса е изготвен доклад на Агенцията за държавна финансова инспекция /АДФИ/, който описва нередностите. Образувана е и преписка в специализираната прокуратура.
Сигналите до АДФИ и до държавното обвинение са били подадени от Сдружението на собствениците още през 2018 г.. Това съобщи пред Искра.бг един от неговите членове Николай Едрев. Той разкри каква е цялата схема, по която е била извършена щетата, която е на стойност 247 031 лева само за неизвършени строително-монтажни работи /СМР/. Отделно от това, има множество некачествено извършени СМР, за които тепърва ще се прави оценка. Блокът е бил саниран по програмата за енергийна ефективност, която се финансира 100% безвъзмездно от републиканския бюджет.
Ето какво каза Едрев:
„Аз не считам, че е бил ощетен държавния бюджет, а по-скоро Сдружението на собствениците и гражданите. Има една колосална грешка,ю в задължителните указания на АДФИ до Община Бургас, която като компетентна и виновна институция следва да възстанови щетите на финансиращия орган, в лицето на МРРБ. Министерски съвет, чрез републиканския бюджет и чрез бюджета на Министерството на регионалното развитие и благоустройството одобрява като бенефициент на средствата Сдружението на собствениците на съответната сграда целево и средствата следва да се изразходват, съгласно одобрения технически проект. Сдружението на собствениците от своя страна, съгласно правилата на програмата и Методическите указания на МРРБ, е упълномощило Община Бургас да извърши цялостното техническо и финансово управление на средствата по програмата, включително да изразходва целево отпуснатите средства за саниране на сградата, съгласно правилата на програмата. Широко прокламираната и прехвалена програма „безплатно“ саниране в „ползу роду“ е еманация на най-бруталната корупция, облечена в нормативна и методическа рамка, впрочем изработена съвсем умишлено от правителството. На общините е дадено законно право, от името на собствениците да определят изпълнител, да провеждат процедурите по ЗОП, да се разплащат, да приемат работата на изпълнителя и да се контролират сами себе си за извършената работа от строителя, който те са избрали. Собствениците реално нямат глас, тъй като общината по пълномощия и като орган, издал разрешението за строеж, може да реши от името на собствениците каквото си иска и да подпише всички строителни книжа, без много да му мисли.“
На въпрос каква е схемата, по която са били нанесени констатираните вреди от близо 250 000 лева Едрев отговори:
„Има една организирана група, в която имапостоянни членове в състав: зам.-кмет по строителството, зам.-кмет по финансите, началник на отдел „Енергийна ефективност и строителство“ и плаващи членове – строител, технически надзор и инвеститорски контрол. Това е схемата, по която се отклоняват средствата. Когато те разписват протоколи и актове в инвестиционния процес, те се смятат за верни до доказване на противното. Те разписват на практика документи, които нямат нищо общо с действителния строеж, но се използват като доказателства за изплащане на парични средства. Не са изпълнени част от дейностите. Или количествата, които въобще не са такива, каквито се твърди в тези документи. Но, след като са съставени тези документи, от гледна точка на Закона за устройството на територията, те се считат за верни до доказване на противното, а никой не желае да доказва противното.“
Строителят е „Галчев Инженеринг ЕООД“. Едрев твърди, че проектът е направен от фирмата, без дори да са били наясно как изглежда блока, намиращ се на улица „Цар Симеон 1“ 111. Това е основен проблем на възлагането на инженеринг на строителя. За санирането на въпросния блок има отпусната една сума и строителят трябва да се вмести в нея. И проектът се прави така, че това да се случи.
„После този проект започват да го изпълняват както намерят за добре. Отклоняването става много, много лесно, когато имаш съдействие от Община Бургас и от надзора, който също работи за Общината. В нашия случая Сдружението на собствениците оказа силен отпор по отношение на количеството и качеството на извършените дейности.“
А какво казва по въпроса прокуратурата?
В преписката се посочва, че „материалите от извършената финансова инспекция разкриват факти и обстоятелства, които дават основание да се приеме, че са налице данни за извършени престъпления от общ характер. Според настоящата инстанция във връзка с изложеното следва да се приеме, че са налични данни за осъществен състав на престъпление по член 311, алинея 1, във връзка с член 26 от Наказателния кодекс.“
Освен това от прокуратурата посочват, че заключението на вещото лице по случая е показало, че отразените в актовете обстоятелства са неверни, тоест не са изпълнени описаните като изпълнени СМР.
Много съществена част от преписката гласи следното:
„Във връзка с констатациите на финансовата инспекция за неоснователно изразходване на целеви средства от държавния бюджет, предоставени чрез бюджета на Министерството на регионалното развитие и благоустройството, за сумата в размер на 247 030, 98 лева с включен ДДС, следва да се обсъди и евентуално осъществен състав на престъпление по член 256, алинея 1 от Наказателния кодекс, осъществено от зам.-кмет на Община Бургас.“
Казусът беше повдигнат и обсъден днес и по време на заседание на Комисията по правни въпроси в Общинския съвет в морския град. При разглеждането на точка от дневния ред, която касае усвояването на европейски средства за енергийна ефективност, Константин Бачийски поиска да бъде засилен контрола при санирането, именно заради станалия известен случай на допуснати вреди за близо 250 000 лева.
Зам.-кметът по европейски политики и околна среда Весна Балтина обяви, че се осъществявал предварителен контрол, още преди обявяването на обществената поръчка за изпълнител. Тя пое ангажимент контролът да бъде засилен.
Какво ще покаже проверката на специализираната прокуратура по случая и ще се стигне ли до повдигане на обвинения на зам.-кметове от Община Бургас, предстои да разберем.
Искра.бг дава възможност за отговор на всички заинтересовани страни по случая.