Хиляди хора преминаха през мавританската столица Порт Луис в знак на протест срещу манипулирането на властите на информация за масивен нефтен разлив и откриването на 39 мъртви делфини, съобщава “BBC”. Мнозина носеха черно и размахваха националния флаг, като същевременно скачаха и биеха на барабани. Много от хората призоваха правителството да подаде оставка и носеха тениски с надпис:
“Обичам страната си. Срамувам се от правителството си.”
Това е най-големият протест в страната през последните години. Около 1000 тона нефт се разляха в светилище за рядка дива природа, след като японският кораб MV Wakashio удари коралов риф на 25 юли.
Много мавричани смятат, че правителството е могло да направи повече, за да предотврати разливането. Има и критика заради решението умишлено да се потопи част от кораба, след като се е разделил на две. На протеста в събота една жена каза на репортера на „BBC“ Ясин Мохабут:
“Аз съм тук днес, защото искаме истината. Те не направиха нищо, когато корабът се приближи до бреговата ни ивица – 12 дни не направиха нищо, докато нефтът не се разля и сега са засегнати хиляди морски обитатели и хора.”
Мавричаните в диаспората също проведоха демонстрации в градове много градове, сред които Лондон, Париж и Пърт. Правителството обеща да създаде комисия за разследване на разлива.
Капитанът на кораба е арестуван и е обвинен в застрашаване на безопасното плаване. Той все още не е коментирал случилото се. Все още не е ясно какво е причинило смъртта на делфините, които бяха открити изхвърлени на брега тази седмица. Експертите са изследвали две от телата на делфините и казват, че са имали следи от ухапване от акули, но не са могли да намерят следи от въглеводороди в телата им.
Екологичните кампании поискаха независимо разследване, заявявайки, че или са били убити в резултат на разлив, или когато рифът се е разбил в тях. Туризмът е основна индустрия в островната държава на Индийския океан и разливът нанесе голям удар върху страната, която се намира в своя пик от пандемията от коронавирус, което ограничи пътуванията в международен план.