Висши лидери призоваха за спокойствие след дни на бурни антиправителствени протести в Хаити. Протестиращите настояват за оставката на министър-председателя Ариел Хенри, след като спирането на държавните субсидии за гориво доведе до рязкото поскъпване на бензина и дизела. Министърът на правосъдието в държавата Берто Дорсе обеща да идентифицира и накаже онези, които стоят зад насилствените демонстрации. Генералният секретар на ООН Антониу Гутериш е „дълбоко загрижен“ за размириците, предава „BBC“.
Последните демонстрации идват, след като инфлацията се повиши до най-високото си ниво от десетилетие, а 40% от страната разчита на хранителна помощ, за да оцелее, докато хроничното гангстерско насилие оставя стотици убити и хиляди разселени.
Хаити е една от най-бедните страни в света и претърпя редица кризи, сред които убийството на президента Жовенел Моис през юли 2021 г. и мощно земетресение, при което загинаха 2200 души.
Миналата седмица беше съобщено за сблъсъци, включително и за протестиращи, които хвърлят камъни и стрелба.
По-рано тази седмица двама журналисти бяха застреляни и телата им подпалени в Сите Солей, в покрайнините на столицата Порт-о-Пренс. Там протестиращи издигнаха барикади и блокираха пътища с купчини запалени гуми.
В град Гонаив, който е разположен на север, обществени сгради и частни резиденции бяха нападнати и ограбени. Местните офиси на Продоволствената програма на ООН бяха атакувани в четвъртък.
Според Гутериш настоящите вълнения са довели страната до застой. Той предупреди, че ако настоящата ситуация продължи, „тежката хуманитарна ситуация, пред която са изправени най-уязвимите хора в Хаити, ще се влоши още повече“.