Размирици в Казахстан: Кметството на Алмати е щурмувано при протести

0
115
Протест в Казахстан
Протест в Казахстан. Снимка: Скрийншот от видео на Euronews English

Антиправителствени протести, които се провеждат за втори пореден ден заради недоволство от цените на горивата, в най-големия град на Казахстан Алмати доведоха до щурмуване на сградата на кметството. Днес хиляди хора излязоха по улиците в въпреки обявеното извънредно положение в някои райони на страната. Вчера президентът прие оставката на правителството и заяви, че по-ниските цени на горивата ще бъдат върнати, предава „BBC“.

Като цяло протестите са рядкост в богатата на петрол бивша съветска държава, която е строго контролирана от правителството. В град Алмати полицията беше принудена да изстреля зашеметяващи гранати и сълзотворен газ по тълпа от няколко хиляди протестиращи, но не успя да ги спре да влязат в сградата на кметството, предаде агенция „Франс Прес“. Във видео, разпространено бързо в социалните медии, се вижда дим, който се издига от щурмуваната сграда, като паралелно с това се чува звук от престрелка. Началникът на полицията в град Канат Таймерденов заяви, че „екстремисти и радикали“ са нападнали 500 невинни граждани и са разграбили стотици търговски обекти. Според официалните данни многобройни тълпи са се събрали край официални сгради и в други градове, а интернет услугите са били принудително изключени в цялата страна.

Вчера в няколко области бяха регистрирани мащабни демонстрации на гняв и недоволство. В отговор на това президентът Касим-Жомарт Токаев взе решение да обяви извънредно положение в Алмати, в столицата Нур-Султан, както и в западната провинция Мангистау. Междувременно държавният глава издаде и указ, с който прие оставката на правителството. За временно изпълняващ длъжността министър-председател е назначен заместник министър-председателят на страната Алихан Смаилов. Във видеообръщение, публикувано вчера, президентът обяви, че атаките срещу правителствени офиси, организирани от протестиращите са „абсолютно незаконни“.

Демонстрациите започнаха, след като властите в богатата на петрол нация отмениха ограниченията, касаещи цените на втечнения петролен газ, използван за автомобили, което доведе до рязко покачване на потребителските цени. Късно вчера президентът Токаев съобщи, че властите ще възстановят по-ниските цени на горивата, „за да се осигури стабилност в страната„.

 

Изразяването на публично недоволство и провеждането на протести са рядкост в Казахстан, който обяви независимост през 1991 г. в резултат на разпадането на Съветския съюз. Град Жанаозен в провинция Мангистау обаче се превърна в арена на смъртоносни размирици през 2011 г. Тогава най-малко 14 работници от петролната индустрия загинаха по време на полицейска операция за потушаване на протест, организиран в знак на недоволство срещу заплащането и условията на труд в страната. Градът и сега е един от главните центрове на последните размирици.

Бившият президент Нурсултан Назарбаев ръководеше страната почти безпроблемно до оставката си през 2019 г. Настоящият президент Токаев беше избран на предсрочни избори през 2019 г., които станаха обект на международни критики.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments