Карантинният спор около Australian Open в света на тениса повдигна въпроси относно това дали мащабни международни спортни събития могат да се провеждат в средата на пандемия и може ли да предложи предварителен преглед на трудностите, пред които са изправени олимпийските игри през лятото в Токио, пише “CNN”.
Играчите, пристигнали в австралийския щат Виктория, са поставени под 14-дневна карантина преди мачовете им от големия шлем. На повечето от тях са отредени по 5 часа всеки ден, за да излязат и да тренират в строги биологично защитени балони, но 72 играчи не са могли да напуснат хотелските си стаи и не могат да играят на фона на строгите карантинни правила, след като са пътували с положителни за COVID-19 хора.
Някои тенис звезди изразиха гняв и чувство на неудовлетвореност от това, че ги държат затворени преди първия голям шлем по време на тенис сезона. Сред тях са рекордният осемкратен победител на Australian Open при мъжете на единици Новак Джокович, който представи списък с предложения, които биха разхлабили ограниченията за карантинните звезди, включително преместване на играчи в къщи със съдилища, по-добра храна и намаляване на броя дни в изолация. В отговор премиерът на щата Виктория Даниел Андрюс каза:
“Хората са свободни да предоставят списъци с искания, но отговорът е отрицателен.”
Спортистите също изразиха опасения дали тези, които могат да излязат и да тренират, ще имат несправедливо предимство пред конкурентите си, които трябва да се изолират. Канадският играч Васек Поспишил е пътник в един от трите полета до Мелбърн, който има няколко направени положителни теста за COVID-19 от тези на борда, което означава, че му е забранено да излиза да тренира по време на карантина. Той каза пред CNN, че нивото на риск за поставяне под карантина на цялата група от хора на полета не е била правилно съобщена на играчите, твърдят от Australian Open. Поспишил коментира от стаята си в хотела:
“Всички играчи разбрахме постфактум, че ако някой е с положителен тест, тогава ще трябва да бъде поставен под карантина; Дискусията обхвана целия самолет, така че очевидно беше огромна изненада за всички.”
Много австралийци обаче нямат особено съчувствие към спортистите, много от които са долетели от горещи точки на коронавирус, за да се състезават за дял от общите награди на стойност 71,5 милиона австралийски долара (55,1 милиона долара).
Столицата на Виктория Мелбърн, вторият по население град в Австралия, беше под тежко блокиране за 111 дни миналата година. Жителите се бориха с комендантски час, затваряне на предприятия, забрани за напускане на домовете си, онлайн обучение и загуба на работни места.
Някои жители на Мелбърн изразиха загриженост относно въздействието върху общността, след като играчите напуснат турнира. Мнозина се притесняват, че ограниченията могат да бъдат възстановени, ако вирусът – особено нови, потенциално по-трансмисивни щамове – успее да влезе в популацията заради турнира.
Нови случаи, свързани с турнира
В понеделник Виктория съобщи за 4 нови случая на COVID-19, 3 от които са свързани с Откритото първенство на Австралия, според правителството на щата Виктория. Броят на хората, свързани с турнира, които са имали положителен тест за вируса, сега е 7, след като 2 случая бяха преквалифицирани като преносители, вместо да бъдат активно заразени. Сред новите случаи са двама неназовани играчи и един неиграещ участник.
“Мисля, че на играчите им липсва перспектива, тъй като са играли в страни, където COVID се разпространява с луди темпове”, каза жителката на Мелбърн и учителка в 5 клас Сара Фулър пред CNN. Тя добави:
“След като преживя толкова много, Мелбърн не иска повече ограничения или строги блокировки поради излизането от вируса. Така че за мен това просто демонстрира липса на разбиране къде се намират по света и че е привилегия да мога да играят играта, която вършат като своя работа.”
Подобно на много хора по света, Фулър и съпругът ѝ Тревър трябваше да се ориентират в борбата за оцеляване с вземане на допълнителни часове с работа от вкъщи и да държат учениците си ангажирани с онлайн обучение по време на пандемията. С така създалата се ситуация в семейството и смъртта на бабата и дядото, Фулър каза, че това е било „изтощително“.
Фулър и съпругът ѝ са запалени фенове на тениса и обикновено купуват билети за Откритото първенство на Австралия. Тази година играчите изпитват само лек привкус от ограниченията, под които са живели самата тя и много други по време на пандемията.
“Да, трудно е, не е идеално и не е нормално, но нищо не е нормално в момента. Става въпрос обаче за опазване на общността и това, което успяхме да създадем, е относително свободна от COVID Австралия.”
Австралия успя да се справи с пандемията по-добре от много други страни, отчасти благодарение на бързите действия на правителствата на щатите. Голям Бризбейн, например, влезе в тридневна блокировка по-рано този месец, след като беше открит случай на новия щам на коронавируса, установен за първи път в Обединеното кралство. Според уебсайта на правителството на щата Виктория във вторник има 34 активни случая в региона, с четири международно придобити и под карантина през последните 24 часа, като нито един не е придобит на местно ниво през този период от време.
Някои посочват несправедливостта играчите по тенис да могат да пътуват и тренират в Мелбърн, докато жителите на други щати трябва да кандидатстват за разрешение, за да преминат вътрешната граница до Виктория. Хората, които са били в “червените зони” през последните 14 дни – включително жителите на Виктория – не могат да влязат отново в щата.
Има и призиви да се даде приоритет на над 38 000 австралийци, които остават закъсали в чужбина, неспособни да се върнат, отчасти поради ограниченията за ежедневните международни пристигания.
Виждайки броя на играчите и длъжностните лица, наемащи полети в страната, вероятно ще подхрани гнева и отчаянието на много австралийци в чужбина, които чакат с месеци да се завърнат, мнозина от които са без работа или жилище и са изправени пред финансови затруднения.
Път към Токио 2020
Противоречието разкрива трудностите при управлението на голям международен турнир, гарантиращ спазването на стриктни правила за коронавируса, като същевременно се поддържа равнопоставеност на състезателите.
Всички погледи ще бъдат насочени към Олимпийските игри в Токио 2020, които, въпреки че бяха изместени една година напред във времето поради пандемията, избраха да запазят етикета 2020. Събитието ще види атлети от цял свят да слязат в Япония това лято от 23 юли до 8 август и Параолимпийските игри от 24 август до 5 септември.
Япония сигнализира, че е решена да продължи с игрите. В новогодишно обръщение към персонала на Организационния комитет на Токио 2020 председателят Йоширо Мори каза, че подготовката ще продължи „както е планирано“.
Противодействието на COVID-19 включва атлети, които се тестват поне веднъж на всеки четири дни и се проследяват през целия им престой и “контактът със спортисти ще бъде сведен до минимум”, се посочва в междинен доклад, публикуван на 2 декември. Подробностите са оскъдни, но схема би позволила на спортистите „да участват в различни дейности, включително обучение и участие в състезания по време на 14-дневния период на самоизолация след пристигането си“, се казва в още доклада.
Но олимпийските служители са изправени пред трудни решения поради нарастващите случаи на COVID-19 в страната. Неотдавнашно проучване на японската обществена телевизия NHK установи, че 77% от анкетираните смятат, че Игрите трябва да бъдат отложени отново или да бъдат напълно отменени, като само 16% от хората подкрепят провеждането им тази година.
Желанието идва, след като столицата Токио, заедно с големите градове като Осака, Киото, Хиого, Айчи, Гифу, Точиги и Фукуока – покриваща голяма част от главния японски остров Хоншу – са поставени под извънредно положение поради коронавируса. Общият брой на потвърдените случаи в Токио сега възлиза на 86 674, а градът страда от недостиг на болнични легла за заразени пациенти с вируса.
През декември Международният олимпийски комитет обяви, че церемонията по откриването и закриването ще бъде съкратена в съответствие с „цялостното опростяване на игрите“. Говорейки пред CNN миналата седмица, бившият ръководител на Международния олимпийски комитет Дик Паунд каза, че е малко вероятно игрите да бъдат отложени отново и затова всяко допълнително забавяне вероятно ще означава тяхната отмяна. Той потвърди още:
“Едногодишното отлагане беше предложение на Япония, а Организационният комитет каза: вижте, можем да задържим това още една година, но не и повече. Отлагането му за още една година, например, ще доведе до огромни разходи, които Япония може да не иска да поеме. Това допълнително ще усложни пренаселения спортен график … ще продължите Световното първенство по футбол и футболът и в един момент просто ще има твърде много задръствания в цялата система.”
CNN се обърна към Организационния комитет на Токио 2020 за коментар относно изискванията за карантина за спортисти. Предстои да стане ясен отговорът им.