Разширява се обучението на водните спасители в нови институции

0
71
Спасител на плажа, спасителите
Снимка: Pixabay

В отговор на нарастващото търсене и сериозният недостиг на квалифицирани водни спасители и медицински специалисти през активния летен сезон, предприемат се значими стъпки за модернизиране на системата за обучение и квалификация на водни спасители. Промени в Наредбата за водноспасителната дейност и обезопасяването на водните площи и басейните за обществено ползване позволяват включването на допълнителни обучаващи институции освен Българския червен кръст.

Промените, инициирани от Министерствата на туризма и на здравеопазването, имат за цел да увеличат броя на обучаващите центрове, които могат да подготвят специалисти, квалифицирани в областта на водното спасяване. Това включва възможността за обучение от страна на институции, които могат да осигурят наличието на специалисти по водно спасяване и лекари с призната специалност „Анестезиология и интензивно лечение“ или „Спешна медицина“.

Кандидатите за водни спасители ще преминат през обучение по програма, утвърдена от министъра на здравеопазването, което завършва с изпит пред комисия, назначена от Българския червен кръст. Така се гарантира високото качество на подготовката и уменията на спасителите.

Промените също така включват разширение на часовия интервал за водноспасителна дейност и възможността за замяна на медицинските пунктове с мобилни медицински и реанимационни екипи. Разширяването на кръга от медицински специалисти, които могат да бъдат част от тези екипи, увеличава ефективността на предоставянето на спешна медицинска помощ.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments