Разследване на „Amnesty International“: Стотици са били убити при безмилостни руски обстрели в Харков

0
250
Поражения в Харковска област
Поражения в Харковска област. Снимка: ДСНС України, Facebook

Стотици цивилни са били убити в украинския град Харков при безразборен руски обстрел със забранени касетъчни боеприпаси и по своята същност неточни ракети, съобщи днес „Amnesty International“. Новият им доклад „Всеки може да умре по всяко време: Безразборни атаки на руски сили в Харков, Украйна“ документира как руските сили извършили масово убийство и са причинили разрушения чрез безмилостно бомбардиране на жилищни квартали на Харков от началото на тяхното нахлуване в края на февруари.

По време на задълбоченото си разследване неправителствената международна организация откри доказателства, че руските силни многократно са използвали касетъчни боеприпаси 9N210/9N235, както и разпръскващи се мини. Двете въпросни оръжия са обект на забрана на международните договори.

„Жителите на Харков са се сблъскали с безмилостен поток от безразборни атаки през последните месеци, при които загинаха и бяха ранени стотици цивилни.“, коментира старши съветникът на „Amnesty International“ за реагиране при кризи Донатела Ровера, като добави:

„Хората са убивани по домовете си, насред улицата, на детските площадки, на гробищата или докато се редят на опашка за хуманитарна помощ, или пазаруват храна и лекарства. Повтарящото се използване на широко забранени касетъчни боеприпаси е шокиращо и е допълнителен признак за пълно пренебрежение към живота на цивилните. Руските сили, отговорни за тези ужасяващи атаки, трябва да бъдат държани отговорни за своите действия, а жертвите и техните семейства трябва да получат пълни репарации.“

Директорът на медицинския отдел в Харковската регионална военна администрация коментира пред представител на хуманитарната организация, че 606 цивилни са били убити, а 1248 ранени в района на Харков от началото на конфликта. По-голямата част от нападенията, разследвани от „Amnesty International“, са взели множество жертви.

Русия не е страна по нито от една от двете Конвенции, забраняващи касетъчните боеприпаси или противопехотните мини. Въпреки това безразборните атаки, при които има загинали или пострадали, както и при нанасяне на материални щети върху цивилни обекти, представляват военни престъпления.

Атака на детска площадка

Бомбардировката на Харков, дом на 1,5 милиона души, е била извършена на 24 февруари, когато започна руската инвазия в Украйна. Жилищните квартали в северните и източните части на града са поели тежестта на обстрела. На 15 април следобед руските сили са стреляли с касетъчни боеприпаси в и около улица „Миру“, в квартал „Индустриални“. Най-малко 9 цивилни са били убити и повече от 35 са ранени, включително няколко деца. Лекарите от градската клинична болница в Харков са показали на „Amnesty International“ метални фрагменти, които са отстранили от телата на пациентите, включително отличителните парчета стоманени пръти, съдържащи се в касетъчните боеприпаси 9N210/9N235.

53-годишната медицинска сестра Тетяна Ахаева е стояла до входа на сградата си, когато са избухнали няколко касетъчни бомби. Тя коментира за „Amnesty International“:

„Имаше внезапен звук от петарди. Видях облаци черен дим, където се случиха експлозиите. Паднахме на земята и се опитахме да намерим прикритие. Синът на съседката ни, 16-годишното момче на име Артем Шевченко, беше убит на място… Баща му беше с разбито бедро и рана от шрапнел в крака. Трудно е да се каже колко дълго продължиха експлозиите – при такава атака една минута изглежда много повече.“

На детска площадка в района 41-годишната Оксана Литвиненко е получила тежки наранявания, когато няколко касетъчни боеприпаса са избухнали, докато се е разхождала със съпруга си Иван и 4-годишната им дъщеря. Шрапнелите са проникнали в гърба й, гърдите и корема й, пробивайки белите й дробове и гръбначния стълб. Нападението е станало следобед, докато на площадката е имало още много други семейства с децата си. Иван сподели:

„Изведнъж видях светкавица… Грабнах дъщеря си и я бутнах към дървото и прегърнах дървото, така че тя беше защитена между дървото и тялото ми. Имаше много дим и не виждах нищо… Тогава, когато димът около мен утихна, видях хора на земята… жена ми Оксана лежеше на земята. Когато дъщеря ми видя майка си на земята в локва кръв, тя ми каза: „Хайде да се приберем: мама е мъртва и хората са мъртви.“ Тя беше в шок, аз също. Все още не знам дали жена ми ще се възстанови; лекарите не могат да кажат дали ще може.“

След повече от месец в интензивно лечение, състоянието на Оксана леко се е подобрило. Изследователи на „Amnesty International“ са открили отличителните перки и метални пелети и други фрагменти от касетъчните боеприпаси 9N210/9N235 на детската площадка. Видяха се и няколко малки кратера в бетонната земя, в съответствие с щетите, очаквани от експлозията на такива боеприпаси.

Нападение на група цивилни, чакащи за хуманитарна помощ

Най-малко 6 души са загинали, а 15 са били ранени сутринта на 24 март, когато касетъчни боеприпаси са ударили паркинг близо до метростанция „Академика Павлова“, където стотици хора са се редели на опашка за хуманитарна помощ. Валерия Колишкина, продавачка в магазин за домашни любимци близо до мястото на атаката, разказа, че един мъж е загинал, когато експлозиите са унищожили стъклената предна част на магазина й.

„Мъж беше убит точно пред магазина. Той стоеше навън и пушеше, докато съпругата му купуваше храна за домашни любимци… Метални шрапнели влязоха през предния прозорец и прелетяха над главата ми, докато бях зад щанда. След това има още няколко експлозии. Беше пълна паника. Магазинът беше пълен с хора. Изтичахме до складовото помещение в задната част на магазина за защита. Беше много страшно… Мислех, че ще умра.“

Руслан, местен полицай, който е станал свидетел на атаката, каза: „Наистина беше ужасна ситуация, шрапнелите падаха като дъжд.“

Изследователи на „Amnesty International“ откриха части от 220-милиметрова ракета „Ураган“, която носи 30 суббоеприпаса в кратер на асфалта. В района те са намерили перки и фрагменти от касетъчните боеприпаси 9N210/9N235.

Други два касетъчни боеприпаса са ударили покрива на църквата „Света Троица“, на около 500 метра от мястото, където е паднала ракетата. Храмът служи като хуманитарен център, където доброволци подготвят пакети с храна и помощ, които да бъдат раздадени на хора, които се борят за достъп до точки за разпределение на хуманитарна помощ, като възрастни хора и такива с увреждания и намалена подвижност. Пастор Петро Лобойко и пастор Сергей Андреевич показаха на „Amnesty International“ шрапнел от два касетъчни боеприпаса, които са проникнали в стените и вратите на църквата след експлозия на покрива.

Загубени крайници

В следобеда на 12 март Вероника Черевичко, 30-годишна логистична мениджърка и майка, е загубила десния си крак, когато ракета „Град“ е поразила детска площадка пред дома й в квартал „Салтивка“.

„Седях на тази пейка, когато се случи експлозията. Спомням си, че чух свистене точно преди експлозията. Тогава се събудих в болница, без крак; десния ми крак го нямаше. Сега животът ми е разделен на преди 12 март и след 12 март. Ще свикна с това. Сега още не съм свикнала. Често се опитвам да докосна крака си или да го почеша. Не знам какво да кажа за хората, които го направиха. Никога няма да ги разбера.“

Трима души са били убити и шестима ранени, когато серия от касетъчни боеприпаси са избухнали в същия квартал сутринта на 26 април. Олена Сорокина, 57-годишна оцеляла от рак, е загубила и двата си крака при взрива. Тя е стояла пред сградата си в очакване на доставка на хуманитарна помощ, когато е чула звука от летящ снаряд и е изтичала към входа на сградата. Тя се е събудила в линейка, когато е разбрала, че е изгубила крак. Другият е бил ампутиран в болницата. Сега тя е в Западна Украйна, надявайки се да бъде преместена в рехабилитационно заведение някъде в Европа. Олена сподели на „Amnesty International“:

„След битката с рака, сега трябва да се изправя пред още една битка, за да се науча да функционирам без крака.“

Неуправляемите ракети – като „Град“ и „Ураган“, които са били рутинно използвани от руските сили – по своята същност са неточни, което ги прави хаотични, когато се използват в населени райони. Неуправляемите артилерийски снаряди имат допустима грешка от над 100 метра. В жилищни райони, където сградите са на разстояние не повече от няколко метра една от друга, подобни неточности на практика са сигурни, че ще струват живота на цивилни и ще причинят масови разрушения и щети върху цивилната инфраструктура.

За да изготвят доклада си от „Amnesty International“ са разследвали 41 атаки, при които са загинали най-малко 62 души и са били ранени най-малко 196. Разпитани са били 160 души в Харков в рамките на 14 дни през април и май. Сред тях е имало оцелели от атаки, роднини на жертви, свидетели и лекари, лекували ранените. Изследователите на организацията са събрали и анализирали доказателства от места на нападения, по-специално фрагменти от боеприпаси, както и набор от цифрови материали.

Цялата текуща документация на „Amnesty International“ за нарушения на правата на човека и международна хуманитарност по време на войната в Украйна, можете да видите – ТУК.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments