Разследване: Направата на луксозни парфюми е свързана с експлоатация на деца

0
78
Парфюм
Снимка: Pixabay

Деца са участвали в процеса по набавяне на съставки, използвани от доставчици на две големи козметични компании, разкри „BBC“. Разследване на медията, посветено на работния процес във веригите за доставка на луксозни парфюми, което е било проведено миналото лято, установи, че жасминът, използван от компаниите Lancôme и Aerin Beauty, е бил събиран от непълнолетни лица. Всички луксозни парфюмерийни марки официално твърдят, че се противопоставят категорично на идеята за извършване на детски труд. Компанията L’Oréal, собственикът на Lancôme, обяви, че поема ангажимент да бъдат спазени стриктно всички човешки права, а ръководството на Estée Lauder, собственик на Aerin Beauty, съобщи, че се е свързало със своите доставчици, за да се уточни истинността на тези твърдения.

Жасминът, използван в парфюмите Lancôme Idôle L’Intense, Ikat Jasmine и Limone Di Sicilia, идва от Египет, където се отглеждат около половината от световните запаси от жасминови цветове – основна съставка на парфюмите. Вътрешни лица от бранша споделиха анонимно, че през последните години голяма част от компаниите, които притежават много луксозни марки, свиват бюджетите си, което води до много ниски заплати за персонала, особено в отделите по производство. Египетските берачи на жасмин признават, че това ги принуждава често да ангажират и децата си.

Разследващият екип на „BBC“ откри още, че в системите за одит, които парфюмерийната индустрия използва за проверка на веригите за доставки, има редица неизправности. Специалният докладчик на ООН за съвременните форми на робство Томоя Обоката заяви, че е обезпокоен от доказателствата в анализа, които включват заснемане под прикритие на египетски жасминови полета по време на миналогодишния сезон на бране.

„Официално представителите на индустрията обещават толкова много позитивни неща, като прозрачност на веригата за доставки и борба срещу детския труд. Ако  погледнем внимателно тези кадри обаче, ще разберем, че те всъщност не правят нещата, които са обещали да направят,“, коментира още той.

Жена на име Хеба, която живее в село в района на Гарбия, сърцето на египетския регион на жасмина, разказва, че събужда семейството си всяка сутрин  03:00 ч. местно време, за да отидат на полето да берат цветовете, преди слънчевата топлина да ги повреди. Тя признава, че се нуждае от помощта на четирите си деца – на възраст от 5 до 15 години. Подобно на повечето берачи на жасмин в Египет, жената е част от съсловията на така наречените „независими берач“, като работи в малка ферма. Колкото повече цвят успее да набере тя заедно с децата си, толкова повече пари ще им бъдат заплатени. 10-годишната дъщеря на Хеба – Басмала е диагностицирана с тежка очна алергия. По време на медицинската консултация, на която репортер на медията е присъствал заедно с нея, лекарят ѝ е предупредил, че зрението на детето ще бъде сериозно засегнато, ако продължи да бере жасмин, без да лекува възпалението. След като жасминът бъде набран и претеглен, той се пренася чрез събирателни пунктове до една от няколкото местни фабрики, които извличат масло от цветовете – основните три са A Fakhry and Co, Hashem Brothers и Machalico. По думи на Хеба всяка година именно фабриките определят цената на жасмина, набран от хора като нея.

Трудно е да се каже колко точно от общо 30 000 души, заети в египетската индустрия за производство на жасмин, са деца, но през лятото на 2023 г. „BBC“ успя да направи снимки в този регион и да разговаря с много жители, които разказаха, че ниската цена на жасмина означава, че трябва да включат децата си в работата си. Според високопоставен служител на парфюмерийната къща Givaudan проблемът се корени главно в липсата на достатъчно строг надзор от страна на парфюмерийните компании върху техните вериги за доставки, както и то страна на регулаторните органи в редица държави. Говорейки при условие на анонимност, изпълнителният директор сподели, че тези компании разчитат на парфюмерийните къщи да инструктират одиторски компании от трети страни, които да проверяват за надлежна проверка.

Водите за къпане в Европа остават безопасни

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments