Разследване: Защо настъпват менструални промени след ваксинация срещу COVID?

1
160
Жени
Жени. Снимка: Pixabay

Промените в менструацията и неочакваното вагинално кървене след ваксинация срещу COVID трябва да бъдат изследвани, за да се успокоят жените, казва водещ имунолог, специализиран във фертилитета, пише “BBC”.

В свое становище в утвърденото медицинско издание BMJ, д -р Виктория Мейл, от Imperial College London, казва, че имунният отговор на тялото е вероятната причина, а не нещо във ваксините. Няма доказателства, че те оказват влияние върху бременността или плодовитостта.

Британският регулаторен орган е получил повече от 30 000 доклада за проблеми с цикъла при жени след извършване на имунизация. Те включват по-тежки от обичайните периоди, забавени периоди и неочаквано кървене след трите ваксини срещу COVID, от над 47 милиона дози, приложени на жени във Великобритания до момента. След преглед на докладите Регулаторната агенция по лекарствата и здравните продукти (MHRA) казва, че не е установена връзка между ваксините срещу COVID и симптомите.

Менструалните нарушения са изключително чести, могат да бъдат причинени от много различни неща, а броят на засегнатите жени е нисък, се казва в него. Промени с месечния цикъл също са докладвани от някои жени след заразяване със самия вирус и с дълго боледуване от COVID. Въпреки това, както пише в становище в BMJ, д-р Мейл казва, че „задълбочените изследвания“ на докладите за проблеми с цикъла биха помогнали за противодействие на дезинформацията около ваксините. Тя е категорична:

“Колебанието сред младите жени дали да се ваксинират до голяма степен се дължи на фалшиви твърдения, че ваксините срещу COVID-19 могат да навредят на шансовете им за бъдеща бременност. Неуспешното проучване на докладите за менструални промени след ваксинацията вероятно ще подхрани тези страхове.”

Тя допълва:

“Ако се потвърди връзка между ваксинацията и менструалните промени, тази информация ще позволи на хората да планират бременност по потенциално променения си месечен цикъл.”

Д-р Мейл, която е преподавател по репродуктивна имунология, обяснява, че “ясната и надеждна информация” е важна за жените, които разчитат на възможността да предскажат своята бъдеща менструация. Тя допълва още, че последиците от всяка медицинска намеса върху менструацията не трябва да бъдат „последващи мисли“ в бъдещите изследвания.

“Най -добра защита”

Учените все още не разбират как точно ваксините могат да причинят промени в месечния цикъл на жените. Те могат да бъдат свързани с въздействието на имунната система, която се стимулира от ваксината,  действайки върху хормоните, задвижващи менструалния цикъл, но също така могат да бъдат причинени от имунни клетки, действащи по различен начин в лигавицата на матката.

Други ваксини, като тези срещу HPV или човешки папиломен вирус, също са свързани с подобни менструални промени – но не са провеждани много изследвания как и защо това се случва.

Учените са съгласни, че способността на жените да имат бебе не се влияе от ваксините. Изпитванията показват, че ваксинацията не е променила шансовете на жените да забременеят по естествен път или по време на лечението на фертилитета. Изследванията на фертилитета при мъжете след ваксини също не показват влияние върху качеството на спермата. Д-р Джо Маунтфийлд, вицепрезидент на Кралския колеж по акушерство и гинекология (RCOG), каза, че промените в менструацията могат да бъдат тревожни, но като цяло са продължили само един или два цикъла. Тя насърчи всеки, който изпитва обилно кървене, което е необичайно, особено след менопаузата, да се обърне към медицински специалист за съвет, но подчерта, че няма риск от дългосрочно увреждане. Д-р Маунтфийлд допълва:

„Няма доказателства, които да предполагат, че тези временни промени ще имат някакво въздействие върху бъдещата плодовитост на човека или върху способността му да има деца.”

Кралският колеж по акушерство и гинекология във Великобритания заяви, че ваксинацията е „най -добрата защита“ срещу коронавирус, особено ако планирате бременност, тъй като неваксинираните бременни жени са изложени на по-висок риск от тежко прекарване на COVID в сравнение с други жени на същата възраст. Той също така призова да се направят повече изследвания по темата защо жените могат да получат промени в менструалния си цикъл след поставяне на ваксината.

Абониране
Известие от
guest

1 Comment
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments
Ани
Ани
3 години по-рано

Бе точно, че си има връзка до питах се и до гинеколог си. Само ще отбележа че от 12 годишна възраст моят цикъл е по точен от часовник. Дори след раждането ми и един аборт е цепил същата дата на която ме оставил. Сега от както си одарих две дози на Бионтех е пълна какафония.