Разузнавателни данни на САЩ показват: Саудитска Арабия произвежда балистични ракети с помощта на Китай

0
29
Балистична ракета
Балистична ракета. Снимка: Pixabay

Американските разузнавателни служби са разкрили, че Саудитска Арабия вече активно произвежда свои собствени балистични ракети с помощта на Китай, научи „CNN“. Този ход може да има значителни последици за целия Близък изток и да усложни усилията на администрацията на Байдън да ограничи ядрените амбиции на Иран, най-големия регионален съперник на саудитците.

Известно е, че в миналото Саудитска Арабия е купувала балистични ракети от Китай, но никога не е успявала да създаде свои собствени – поне досега, според трима източници, запознати с последните разузнавателни данни. Сателитни изображения, получени от „CNN“, показват също, че Кралството в момента произвежда оръжията на поне едно място на територията си. Според информация на двама източници, запознати подробно с последните оценки и анализи, през последните месеци американски служители в редица агенции, включително в Съвета за национална сигурност към Белия дом, са били информирани за класифицирани разузнавателни данни, разкриващи множество мащабни трансфери на модерни технологии за балистични ракети, осъществени между Китай и Саудитска Арабия.

Сега администрацията на Байдън се сблъсква с все по-належащи въпроси като например дали напредъкът на Саудитска Арабия в областта на балистичните ракети може драматично да промени динамиката на регионалните сили и да усложни усилията за разширяване на условията на ядреното споразумение с Иран, налагайки ограничения за собствената му ракетна технология – цел, споделяна от САЩ, Европа, Израел и страните от Персийския залив. Иран и Саудитска Арабия са заклети врагове и е малко вероятно Техеран да се съгласи да спре производството на балистични ракети, ако Саудитска Арабия е започнала да произвежда свои собствени.

Докато основното внимание беше насочено към мащабната програма за създаване на балистични ракети на Иран, сега разработката и производството на балистични ракети в Саудитска Арабия очевидно не получава същото ниво на внимание.„, твърди  пред „CNN“ Джефри Люис, експерт по оръжия и професор в Института за международни изследвания в Мидълбър, САЩ.

Всяка реакция на САЩ може да бъде усложнена и от дипломатически съображения, свързани с Китай, тъй като администрацията на Байдън се стреми да ангажира отново Пекин по няколко други приоритетни политически въпроса, включително климата, международната търговия и пандемията.

Съветът за национална сигурност и ЦРУ отказаха коментар пред „CNN“. Запитан дали е имало скорошни трансфери на модерни технологии за балистични ракети между Китай и Саудитска Арабия, говорител на китайското министерство на външните работи заяви в изявление за „CNN“, че двете страни са „всеобхватни стратегически партньори“ и „поддържат приятелско сътрудничество във всички области, включително в областта на търговията с военни материали.“ Част от изявлението гласи:

Това сътрудничество не нарушава международното право и не включва разпространение на оръжия за масово унищожение.“

Междувременно правителството на Саудитска Арабия и посолството във Вашингтон не отговориха на молбата на „CNN“ за коментар.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments