Реална съдебна реформа? Обществото критикува остро работата на Гешев и Сарафов

Национално проучване на БИПИ разкрива критично ниски оценки за работата на главния прокурор и прокуратурата

0
70
Иван Гешев
Иван Гешев. Снимка: Искра.бг

Национално представително проучване на Българския институт за правни инициативи /БИПИ/ разкрива критично ниски обществени оценки за работата на главния прокурор Иван Гешев и заместник-главния прокурор Борислав Сарафов. Проучването, проведено от 26 ноември до 15 декември 2024 г., подчертава ниското доверие в прокуратурата и настоява за незабавни промени в съдебната система, предадоха от „БНР“.

Средната оценка за работата на прокуратурата в мандата на Сотир Цацаров е 3.05, докато Иван Гешев получава 2.75, а Борислав Сарафов – 2.81. Според проучването, оценките за прокуратурата по време на Гешев и Сарафов са значително по-ниски, като преобладават позиции „слаба“ и „средна“.

Общественото мнение критикува остро липсата на резултати в борбата с корупцията и битовата престъпност. Преобладава усещането, че прокуратурата се използва за политически цели, което води до ниска ефективност и липса на ползи за обществото. Според над две трети от анкетираните, съдебната реформа е в застой. Основните причини за това включват интересите на различни обществени кръгове, които възпрепятстват реформите, политическата криза и липсата на политическа воля.

Анкетата също така посочва, че около една трета от гражданите смятат, че магистратите също не проявяват достатъчна воля за промяна, което създава усещане, че няма „невинни“ за състоянието на реформата.

Гражданите идентифицират ключови области за действие, сред които реална борба с корупцията по високите етажи на властта /81%/, осигуряване на независимост на съда /75%/, бърз съдебен процес /61%/, борба с битовата престъпност /55%/ и ефективна и отчетна прокуратура /54%/.

Значителна част от анкетираните поставят акцент върху необходимостта от ефективна борба с домашното насилие. Голяма част от българите подчертават важността на реформата – 75% от анкетираните смятат, че тя е „много важна“, а 20% я определят като „по-скоро важна“. Само 9% от запитаните вярват, че липсва обществена подкрепа за реформите.

Проучването на БИПИ ясно показва сериозното недоволство от състоянието на съдебната система и работата на прокуратурата. Гражданите настояват за решителни действия и резултати в борбата с корупцията и престъпността, като в същото време изискват ефективност, отчетност и независимост в съдебната система.

От Велико Търново до Бургас – кои са най-добрите градове за живот?

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments