Речевата рехабилитация – ключът към нормален живот след кохлеарен имплант

Кабинет по Слухово-речева рехабилитация към УМБАЛ „Свети Георги“ проведе обучение сред 14 семейства с 20 деца

0
25
Човек с кохлеарен имплант, Речевата рехабилитация
Човек с кохлеарен имплант. Снимка: Архив

Важен и основен процес на завръщане към нормалните функции и живот на хора с увреждане на слуха е речевата рехабилитация. Кабинет за слухова и речева рехабилитация към УМБАЛ „Свети Георги“ ЕАД, начело с д-р Фани Михайлова, учи мозъка на пациент с поставен кохлеарен имплант да чува и разбира различните звуци и звукове от речта.

За да чува и говори отново, на всяко дете и/или пациент всеки месец се правят индивидуални настройки на речевия процесор, а ежеседмично се провежда т. нар. „слухово-речева рехабилитация“учене на звуци и тяхното възпроизвеждане в говор. Целта на следоперативното лечение е всички деца с кохлеарни импланти да постъпват в масови детски градини и училища и водят пълноценен начин на живот. Възрастните пациенти, от друга страна, да запазят качеството си на живот, икономическата си независимост и нарушението на слуха по никакъв начин да не се отрази върху цялостното им функциониране.

В УМБАЛ „Свети Георги“ ЕАД, гр. Пловдив от доц. д-р Петър Руев са извършени повече от 30 кохлеарни имплантации и поставени импланти за средно ухо на пациенти с вродена или придобита глухота.

Между 29 юли и 2 август в кабинета по слухово-речева рехабилитация към УМБАЛ „Свети Георги“ ЕАД , бул. „Пещерско шосе“ 66, ет. 1, се проведе обучение на 20 деца с вродена или придобита глухота и техните родители, както и настоящи и бъдещи пациенти, за разясняване на оперативната дейност и следоперативната рехабилитация. Обучителни срещи ще се извършват периодично за информиране на пациенти и запознаването им с дългия, но успешен рехабилитационен процес за пълно възстановяване на слуха и говора.

Времето днес – слънчево, след обяд и горещо

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments