Реформа в Национален фонд „Култура“: В Управителния съвет влиза представител на МОН

0
105
Събитие
Събитие. Снимка: Министерство на културата

Изготвеното и подписано Стратегическо споразумение за интегрирането на културното и художественото образование като неотлъчна и значима част от обучителния процес ще позволи да бъдат оптимизирани бюджетните програми, предназначени за развитие и придобиване на нови знания и умения в сферата на изкуствата и културата. Това изтъкна министърът на културата Кръстю Кръстев в презентацията си „Партньорства и финансиране в подкрепа на културата и образованието по изкуствата“, представена по време на Световната конференция на ЮНЕСКО за образование в областта на културата и изкуствата – WCCAE 2024, която се провежда от 13 до 15 февруари 2024 г. в Абу Даби.

Министърът разкри, че се очаква в Споразумението, което е сключено съвместно с Министерсвото на образованието и науката, да се включи и Министерството на младежта и спорта като бъдещ партньор в актуализирането на общите образователни програми.

Министър Кръстев презентира и различните партньорства в областта на образованието и културата, постигнатите резултати и развитието на училищата по изкуствата към Министерството на културата, надграждането в образователните процеси, насочени към бъдещите професионалисти и специалисти в областта на сценичните, визуалните, екранните, приложните и други изкуства, както и в областта на нематериалното културно наследство.

„Нашата страна се гордее с това, че е една от малкото държави членки на Европейския съюз, предвидили средства за култура в своите Планове за възстановяване и устойчивост. Това се случва на база на подписано Споразумение за предоставяне на безвъзмездна финансова подкрепа между Европейската комисия и Република България.“, сподели още той.

Като добър пример беше обърнато внимание и на реформирането на Националния фонд „Култура”, в чийто Управителен съвет предстои да бъде включен и представител на Министерството на образованието и науката, а образователните институции вече са допустими кандидати, съгласно гласуваните промени в Закона за закрила и развитие на културата.

В презентацията на министъра беше обърнато внимание на все по-ускореното развитие на новите технологии и изместването на фокуса от традиционните форми в образователните процеси.

Останалите участници в модула бяха министърът на образованието на Либерия – проф. д-р Ансу Сонияй, министърът на културата и културното наследство на Сенегал – Алиоу Соу, министърът на туризма, изкуствата и културата на Гана – д-р хонорис кауза Мохамед Ибрахим Ауол, министърът на културата на Чад – Абакар Рози Тегуил, вторият секретар на Министерството на културата и националното наследство на Полша – Марта Циенковска, генералният директор на образованието и обученията в Министерството на образованието в Кралство Тонга и упълномощеният председател на Департамента за култура и туризъм в Абу Даби – Мохамед Ал Мубарак.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments