Китайските компютърно управлявани квантови хедж фондове предприеха стъпки за по-надеждно управление на рисковете и осъществиха някои промени, за да отговарят на държавните дефиниции за „честна игра“, тъй като регулаторните органи обявиха, че затягат контрола върху сектора с оборот 260 млрд. долара, за да възвърнат доверието на инвеститорите на дребно, предаде “Reuters”.
От ръководството на хедж фондът Leon Capital заявиха, че ще следят по-внимателно ликвидните рискове, а JoinQuant намали експозицията си към акции с малък капитал. Lingjun Investment обяви, че очаква повишаване на цените по отношение на китайските акции, а Siyuan Quant разкри, че ще инвестира във високотехнологични компании, за да „обслужва националната стратегия“.
Затягането на контрола върху дейността на фондовете, които използват статистически модели и компютърни алгоритми за вземане на решения за търговия, беше предприето след февруарския пазарен срив, наречен „квантово земетресение“ в Китай, който силно напомня за машинно управляваните разпродажби на Уолстрийт през 2007 г., които предшестваха световната финансова криза. Сривът на китайския фондов пазар до петгодишно дъно показа как статистическите модели за квантова търговия могат да доведат до неблагоприятни тенденции и пазарни удари. Инвеститорите на дребно, на които се падат повече от 70 % от търговията в сферата, изразиха недоволство от търговците, използващи специализирани програми, които променят стойността на акциите за много кратко време, с цел бърза печалба.
Според източници, запознати с мисленето и стратегиите на регулаторите, фондовете се подготвят за преструктуриране на сектора, който процъфтява, като се възползва от неефективността и нестабилността на китайския пазар. Самите регулатори не крият, че се готвят да наложат и допълнителни ограничения. Те очевидно се опитват да намерят границата между ефективността и справедливостта, тъй като все по-дерегулираният китайски пазар вече е привлякъл голям брой световни квантови гиганти, сред които Man Group, Two Sigma и Winton.
У. Цин, новият ръководител на Китайската комисия за регулиране на ценните книжа, насочил сериозно вниманието си към квантовите фондове – отрасъл, който се е удвоил само за последните три години, въпреки наказателните загуби на по-широкия пазар.
„Трябва да обръщаме голямо внимание на справедливостта, особено на пазар, доминиран от малки инвеститори“, коментира Цин по време на пресконференция, проведена на 6 март, като обеща да засили контрола и регулирането на този тип инвестиции.
През първия месец от управлението му Китайската комисия за регулиране на ценните книжа ограничи късите продажби, наложи запор на сметките на Lingjun за нарушаване на пазарния ред и санкционира строго друг количествен фонд за високочестотна търговия.
„Честота, ливъридж, къси продажби – тези три думи се превърнаха в нещо като табу в публичните дискусии за хедж фондовете“, заяви Алфред Жу, маркетинг директор на Cedar Capital, базирана в Шанхай компания за управление на квантови фондове.