Рекорд: 50,8 милиона евакуирани души от цял свят 

0
88
Мигранти
Мигранти. Снимка: Архив, Общомедия

Принудително разселените от цял свят са достигнали рекордния брой от 50,8 милиона, отчете в свой доклад Центърът за мониторинг на евакуираните и предупреди за новата заплаха от коронавирус. В документа се конкретизира, че COVID-19 може да се превърне в нова и сериозна заплаха за милиони вече уязвими души, пише „BBC“.

Над 45 милиона души от цял свят са напуснали принудително домовете си поради причини, свързани с насилиеДруги 5 милиона са били евакуирани вследствие на природни бедствия като земетресения и наводнения, пише в доклада. От него става ясно още, че вътрешно алокираните души – тези търсещи убежище от военни конфликти, но оставащи на територията на родината си, са достигнали рекордни нива. 

В подкрепа на твърдението, Центърът информира, че през 2019 са регистрирани 33,4 милиона вътрешно разселени души, което е най-високата годишна стойност от 2012 насам. 

Пандемията от коронавирус се очаква допълнително да влоши качеството на живот на много от тези хора, които вече са принудени да живеят в претъпкани и нехигиенични общежития и неформални градски убежища. 

В подобни жизнени условия е невъзможно спазването на мерките за социална дистанция и висока хигиена, които са основополагащи в борбата с COVID-19.

Директорът на Центъра за мониторинг на евакуираните Александра Билък коментира, че пандемията същата така допълнително ограничава достъпа до стоки и услуги от първа необходимост за евакуираните, както и до така нужните за тях хуманитарни помощи. 

Но дори и без пандемията, ръстът в броя на евакуираните в световен мащаб сочи за колективен проблем на човечеството. 

Центърът призовава световните правителства да положат усилия в посока прекратяването на гражданската война в Сирия, която доведе до евакуацията на милиони хора, търсещи убежище от правителствената военна офанзива в страната, започнала преди повече от девет години.

В доклада се изтъкват още хуманитарни кризи, причинени от конфликтите в Демократическата република Конго, Йемен и Афганистан

Също така Центърът съветва да се наблегне върху ограничаването на климатичните промени и да се осигури подготовка за противодействие на природните бедствия, които доведоха до евакуацията на милиони хора през изминалата година. 

В доклада също така се споменава, че правителствата следва да осигурят за евакуираните достъп до здравни услуги в дългосрочен план особено на фона на разрастващата се пандемия от коронавирус. 

От организацията обявиха още, че следят отблизо ситуацията в Ирак, където бяха регистрирани първите случаи на коронавирус сред евакуираното население, както и че следят положението в Сирия, Буркина Фасо и Колумбия, които са изправени пред бежанска криза и растящ брой на заразените.  

Вътрешно разселените хора често избират да не се отдалечават, поради желанието си да останат близо до домовете и семействата си или защото нямат нужните средства за да напуснат страната.

Много от тях се оказват на места, които са трудно достъпни за хуманитарните организации като например военни зони и разчитат на закрилата на националното правителство. 

Често обаче именно правителствата са причината за разселването на хората, било то поради военен конфликт или поради невъзможността на централната власт да се осигури сигурно и безопасно място за живот на своите граждани. 

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments