Броят на делегатите, присъстващи на тазгодишните преговори на ООН за климата, които представляват държави, произвеждащи изкопаеми горива, се е увеличил 4 пъти в сравнение с миналата година, твърдят активисти. Около 2400 души, свързани с въглищната, петролната и газовата промишленост, са били регистрирани за срещата на върха, посветена на действия в областта на климата COP28, предаде „BBC“. Този рекорден брой е по-голям от общия брой на участниците от 10-те най-уязвими от климатичните промени държави. Скокът се дължи отчасти на промените в протокола за регистрация, тъй като от участниците вече се изисква да разкриват подробно своята сфера на дейност.
Анализът е извършен от коалиция от правозащитни групи, които се противопоставят яростно на присъствието на делегати, които идват от страни, експлоатиращи въглища, нефт и природен газ. COP28 е най-мащабната конференция, посветена на въпросите, свързани с климата, провеждана някога, като за нея са били регистрирани около 97 000 политици, дипломати, журналисти и участници в кампании. Този нов анализ обаче показва, че на срещата в Дубай, Обединените арабски емирства, присъстват и 2456 представители на въгледобивната, нефтената и газовата промишленост, както и свързаните с тях организации. По време на срещата на върха COP26 в Глазгоу имаше около 500 делегати с опит в областта на изкопаемите горива. Миналата година по време на срещата COP27 в Египет броят им нарасна с една четвърт, като там присъстваха над 600 представители.
Тази година за преговорите в областта на климата са се регистрирали над четири пъти повече такива представители. Преди тазгодишните преговори ООН въведе по-строги процедури за регистрация, което означава, че повече хора трябва да посочат ясно с какво се занимават и за кого работят. В резултат на тази по-голяма прозрачност броят на представителите на тези индустрии се е увеличил значително.
„Това не обяснява целия значителен ръст на присъствието на лобисти. Нека да изгоним големите замърсители! Говори се, че тези преговори ще доведат до напредък по отношение на постепенното спиране на експлоатацията на изкопаеми горива, затова индустрията за изкопаеми горива е тук, за да повлияе на този резултат колкото е възможно повече,“, споделя Джордж Карю-Джоунс, активист от зелената коалиция.
Бъдещето на изкопаемите горива е много разисквана тема на тази среща, като председателят Султан ал-Джабер твърди, че се стреми да постигне споразумение, насочено към постепенното премахване или намаляване на тези енергийни източници. Назначаването му е обект на противоречия, тъй като той е и главен изпълнителен директор на „Adnoc“, държавната петролна компания на ОАЕ. По тази причина на Джабер му се наложи да се защитава, след като направи изказвания, които сякаш поставиха под съмнение науката, стояща зад идеята за прекратяване на използването на изкопаеми горива. Участниците в кампанията, изготвили тези нови данни, твърдят, че връзките с петролната, въглищната и газовата промишленост на COP28 далеч надхвърлят рамките на председателството.
„Самият брой на лобистите на изкопаемите горива, присъстващи на преговорите за климата, които могат да определят бъдещето ни, е неоправдан“, заяви Джоузеф Сикулу, който е начело на екологичната организация „350.org“.