Рекорден ръст в българския туризъм за периода януари-септември 2024 г.: Какво показват данните?

Приходите от нощувки възлизат на 2,1 милиарда за периода януари-септември 2024, отчете още той

1
90
Туризъм, плаж, море, септември
Плаж, море. Снимка: Pixabay

„Периодът януари и септември 2024 година е с рекордни показатели за българския туризъм. Съгласно по данни на НСИ общият брой на регистрираните туристи в местата за настаняване е 7,5 милиона, като ръстът спрямо същия период за 2023 година е 3,9%, а в сравнение със същия период за 2019 година имаме увеличение с 9,4%. За периода януари и септември 2024 година най-много са отчетени регистрациите на български туристи. Ние изцяло успяваме да привлечем българския турист – над 4,1 милиона. Румъния са малко под 900 хиляди. Полша са близо 300 хиляди. Обединеното кралство е над 200 хиляди. Германия са 220 хиляди. Тук трябва да се работи определено към пазарите на Германия, защото ние трябва да върнем доста от нивата, които са дори и преди 2019 година. Говорим може би за 2016-2018 година, когато имахме много повече немски туристи в страната. Това е една пункта, която можем да се извадим – всичко заедно да си подадем ръка и да работим към привличането на повече немски туристи. Чехия са малко под 200 хиляди. Отчетеният ръст на българските туристи в местата за настаняване спрямо същият период за 2023 година е с 3,6%. На румънските туристи е с 2,8%, а на британските е с около 6%, под 7%. Чешките туристи са с 13,4%. При общо 7,5 милиона регистрации, туристите са реализирали по-малко 25 милиона нощувки, при среден престой на един турист е малко над 3,3.“

Тези данни отчете заместник-министърът на туризма Павлин Петров по време на конференцията „Устойчив туризъм в България: предизвикателства и перспективи“, която се проведе днес в Бургас. На събитието присъстваха още кметът на Община Бургас, кметове от региона на Бургас, летищният оператор „Фрапорт“, образователни и бизнес организации. Петров отчете още:

„В туризма, и свързаните с него подотрасли, се е сформирал брутен вътрешен продукт на стойност повече от 12 милиарда лева или около 6,9% от общото БВП на страната през 2023 година. Общият брой на заетите лица в туризма и свързаните с него подотрасли, е достигнал 283 000 за 2023 година, като резултатите на годишна база за 2024 година очакваме през следващата година. /…/ Нощувките за периода януари-септември 2024 година – ръстът на нощувките по данни на НСИ е с прямо януари-септември 2023 година е с около 3% повече в сравнение с януари-септември 2019 година.“

Приходите от нощувки възлизат на 2,1 милиарда за периода януари-септември 2024, коментира заместник-министърът, уточнявайки, че те са нараснали с 15,4% спрямо в същия период за 2023 г. А в сравнение със същия период за 2019 г. увеличението е с 50,4%.

„Същевременно общите приходи от чуждестранни туристи, включващи настаняване, хранене и друго потребление за периода януари – август 2024 г. възлизат на повече от 5,5 милиарда по данни на БНБ. За периода юни-септември 2024 г. регистрациите на туристите в местата за настаняване в България надхвърлят 5 милиона. От тях най-много са регистрирани българските туристи над 2,4 милиона регистрации. А румънските туристи са с над 730 хиляди. На полските туристи са над 240 хиляди. А немските туристи са над 170 хиляди. Което отново говори, че тук трябва да се полагат отново и отново усилия, дори и извън сезона да успеем да направим България привлекателна за немските туристи. Британските туристи са над 150 хиляди. Над чешките туристи са над 150 хиляди.“, коментира заместник-министърът.

От общо 5 милиона регистрации в местата за настаняване за периода юни-септември 2024 г. около над 3 милиона са били по Черноморските области, а около по 2 милиона са във вътрешността на страната, заяви Петров. По негови думи постигнатата заетост на леглата за целия период юни-септември 2024 г. на „Златни пясъци“ е над 60%, а на „Слънчев бряг“ е над 70% по данни на НСИ.

„Посочените данни показват постижение за българския туризъм. Но има още какво да се желае и за да продължим на устойчивото развитие в няколко направления. Със сигурност трябва да работим по повишаване на качеството на нашия продукт. Ако работим в тази посока, трябва да работим и в посока стимулиране на инвестициите. Защото без инвестиции няма как да повишим туристическия продукт. Това е ключово за нас и ние като държава трябва да работим в посока законодателни инициатива, законодателни промени, наредби, които да могат да позволят повече инвестиции в туризма във всяко едно място на България. От там ще се подобри съответно и обслужването и ще стане много по-конкурентоспособно“, изтъкна той.

Същевременно кметът Димитър Николов сподели една тревожна тенденция – Югоизточна България е изгубила 1 милион рускоговорящи туристи заради войната и трябва да се намери всичко възможно да се компенсира. По думите му през лятото повече от 50 000 души са ангажирани с туристическия продукт в Бургаския регион.

Стратегията на ресорното министерство е за разработване и утвърждаване на Национална стратегия за устойчиво развитие на туризма и стратегии за развитие на отделни видове туризма.

„България има всички предпоставки да предложи разнообразни възможности за туризъм в четири сезона. Именно за крилата, за които говорим, ние трябва да ги наситим с повече мероприятия – дали ще бъдат конференции, дали ще бъдат музикални събития, дали ще бъде някакво културно събитие. Вече имаме изградена доста голяма база откъм хотели, доста е инвестирано в тях. Повечето хотели имат съответно и зали, в които могат да се провеждат определени мероприятия и събития. Бургас е един такъв много добър пример за това. В извън сезона успяват, чрез спортните мероприятия, като спортът е здраве, а туризмът е още повече здраве – успяват да запълнят посещаемостта на хотелите и на заведенията в самия град. По този начин през тези събития ще имаме възможност туристите да се насладят съответно и на културата и традицията на населеното място. Дали ще бъдат туристи, които ще са чуждестранни или от вътрешността на страната – това са туристи, които пътуват и те се наслаждат на съответната област, община и град. Устойчивият туризъм е този вид туризъм, който постига баланса между грижата за опазването на природата и околната среда, благополучието на местните общности и икономическият просперитет. Нашата политика е насочена именно към развитието на устойчивия туризъм.“, заяви още той.

Доходите на българите растат: Какви са обаче разходите им?

Абониране
Известие от
guest

1 Comment
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments
trackback

[…] присъстваха още заместник-министърът на туризма Павлин Петров, кметът на Община Бургас, кметове от региона на Бургас, […]