Отчетени са рекордно високи нива въглероден диоксид. Това показват данни от Обсерваторията Мауна Лоа в Хавайските острови, предаде CNN.
Толкова висока концентрация на СО2 не е засичана досега. Измерването е направено от Института по океанография в района, заедно с учени от Националната агенция на океанските и атмосферни изследвания.
„Това е първият път в човешката история, когато атмосферата на нашата планета има над 415 единици СО2“, написа метеорологът Ерик Холтхаус в широкоразпространен пост в социалната мрежа Twitter.
This is the first time in human history our planet's atmosphere has had more than 415ppm CO2.
Not just in recorded history, not just since the invention of agriculture 10,000 years ago. Since before modern humans existed millions of years ago.
We don't know a planet like this. https://t.co/azVukskDWr
— Eric Holthaus (@EricHolthaus) May 12, 2019
Високите нива на CO2 в атмосферата са причинени от изгарянето на изкопаеми горива и изсичането на гори. Те пречат на естествения цикъл на охлаждане на Земята, улавя топлината близо до повърхността и води до глобално затопляне. Температурите в към днешна дата са с 1 градус нагоре.
Според 70 климатични проучвания, ако на Земята е с 2 градуса по-топло, ще има 25% повече горещи дни. Това би довело до големи рискове за здравето на човечеството и множество горски пожари. Сушата ще се увеличи с 4 месеца и около 388 милиона души ще са застрашени от недостиг на вода. Циклоните и тайфуните ще зачестят, добивът от реколтите ще е в пъти по-малък. Около милион животински вида няма да оцелеят.
Повишаването на температурите ще се отрази благоприятно на комарите, което ще доведе до по-висок риск от епидемии като малария и други, пренасяни от тях. Дотук говорихме за повишаване от 2 градуса. При 3 или 4 градуса много части от планетата ще бъдат необитаеми.
Всичко това се предвижда от десетилетия. Знаем и какво трябва да се направи, за да бъде спрян пагубният процес – драстично намаляване на въглеродните емисии, залесяване и нововъведения за улавяне на въглерода. По думите на Междуправителствената експертна група по климатични промени нужни са: „бързи, всеобхватни и безпрецедентни промени във всички аспекти на обществото“.