Ректорът на БСУ: Посрещаме най-големия проект за иновации и изследвания в Черно море

0
109
Проф. Милен Балтов
Проф. Милен Балтов. Снимка: Искра.бг

Днес в Бургас беше открита Генералната асамблея на проекта за изследвания и иновации в Черно море – „Развитие на оптимална и отворена подкрепа на изследванията в Черно море /DOORS/“. Стойността му е 10 милиона евро, а финансирането идва от Рамковата програма „Хоризонт 2020“. Домакин на събитието е Бургаският свободен университет /БСУ/.

Проектът свързва науката, политиката и индустрията за спешната регенерация на Черно море. Ректорът на БСУ и координатор на българския партньор проф. д-р Милен Балтов коментира за Искра.бг:

„Имаме удоволствието да посрещнем най-големия проект за иновации и изследвания в Черно море DOORS. Проектът е с координатор проф. д-р Адриан Станика от ГЕОКОМАР (Румъния). Като казвам най-големият – той включва представители на 37 организации, които в рамките на три дни и половина ще бъдат тук при нас в БСУ. Единият от акцентите ще бъде темата за синия акселератор или възможността за бизнес, свързан за синята икономика.“

Проф. Милен Балтов и проф. д-р Адриан Станика
Проф. Милен Балтов и проф. д-р Адриан Станика. Снимка: Искра.бг

Проектът е стартирал точно преди една година – през месец юни 2021 година, разкри проф. Балтов. По думите му заради COVID пандемията всички събития, свързани с него досега, са били онлайн, като това е първото присъствено. Същевременно то ще бъде и хибридно, защото се очаква включване на представител на Европейската комисия /ЕК/. До момента по проекта има резултати от всички работни групи, отчете проф. Балтов.

„Най-много в работните групи, които са за изследванията на състоянието на Черно море и данните, но също така и от групите, които проучват икономическите условия за стимулиране на дейността.“

Чуйте още от коментара му за Искра.бг:

Форумът беше открит около 09:30 часа днес с официалното приветствие на проф. Балтов и проф. д-р Станика към участниците. След това онлайн се включи Уенди Бон от Отдел „Океани“ в Генерална дирекция „Изследвания и иновации“ към ЕК. Тя обясни, че DOORS се основава на предишни програми за изследване, а целта му е да превърне Черно море във високо ценено, продуктивно, здраво и устойчиво. Това се очаква да се случи чрез три интегрирани работни програми:

  1. Система от системи;
  2. Син ускорител на растежа;
  3. Трансфер на знания и обучения.

DOORS има четири основни цели – да бъдат хармонизирани научните методи, да бъдат интегрирани интердисциплинарни научни знания, да бъде реализиран синият потенциал за растеж и да бъде повишена осведомеността на обществото за управлението на околната среда в Черно море.

Събитието ще продължи до 10 юни. То се радва на голям интерес, като се очаква поне 60 души да вземат участие на място и 30 от 37-те партньори по проекта от общо 15 държави да се включат онлайн.

В петък ще бъде даден старт на Международната научна конференция „Черно море – врата и много мостове“, която е под председателството на еврокомисаря по „Околна среда, океани и рибарство“ Виргиниюс Синкявичюс. Ще има българско участие – на Чарлина Вичева, която е генерален секретар на Генерална дирекция „Морско дело и рибарство“.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments