Републиканците спечелиха контрола над Камарата на представителите на САЩ, връщайки партията на власт във Вашингтон и давайки на консерваторите лост за притъпяване на дневния ред на президента Джо Байдън, както и стимулиране на вълна от разследвания, съобщава „Асошиейтед прес“. Изтощеното мнозинство обаче ще постави непосредствени предизвикателства за лидерите на Републиканската партия и ще усложни способността на партията да управлява.
Повече от седмица след деня на изборите републиканците си осигуриха 218-ото място, необходимо за освобождаване на Камарата от демократическия контрол. Пълният обхват на мнозинството на партията може да не е ясен още няколко дни – или седмици – тъй като гласовете в състезателните надпревари все още се броят. Но те са напът да съберат това, което може да бъде най-малобройното мнозинство на партията за 21-ви век, съперничейки на 2001 г., когато републиканците имаха само мнозинство от девет места, 221-212 с двама независими. Това е много по-малко от победата, която Републиканската партия прогнозира за тазгодишните междинни избори, когато партията се надяваше да пренастрои дневния ред на Капитолийския хълм, като се възползва от икономическите предизвикателства и изоставащата популярност на Байдън.
Вместо това демократите показаха изненадваща устойчивост, задържайки се в умерени, крайградски райони от Вирджиния до Минесота и Канзас. Резултатите може да усложнят плановете на лидера на Републиканската партия в Камарата на представителите Кевин Маккарти да стане говорител, тъй като някои консервативни членове се съмняват дали да го подкрепят или са наложили условия за подкрепата си.
Маккарти, водач в Калифорния, отпразнува победата на своята партия, като каза, че „официално е объркана“ Камарата на представителите. Той отбеляза това в Twitter, където в сряда вечерта написа:
„Американците са готови за нова посока, а републиканците в Камарата са готови да дадат резултат.“
Настоящият председател на Камарата на представителите Нанси Пелоси, от Калифорния, публикува изявление в сряда вечерта, в което се казва:
„В следващия Конгрес демократите в Камарата на представителите ще продължат да играят водеща роля в подкрепата на дневния ред на президента Байдън – със силно влияние над малкото републиканско мнозинство.“
Байдън поздрави Маккарти, като коментира, че е „готов да работи с републиканците в Камарата на представителите, за да постигне резултати за работещите семейства“.
„Изборите миналата седмица показаха силата и устойчивостта на американската демокрация. Имаше силно отхвърляне на отричащите изборите, политическото насилие и сплашването“, подчерта Байдън в свое изявление и допълни:
„Имаше категорично изявление, че в Америка волята на народа преобладава.“
Той добави, че „бъдещето е твърде обещаващо, за да бъдем хванати в капана на политическата война“.
Тесните маржове преобърнаха републиканската политика и подтикнаха да се сочи с пръст какво се е объркало. Някои в Републиканската партия обвиниха Доналд Тръмп за по-лошия от очаквания резултат. Бившият президент, който обяви третата си кандидатура за Белия дом във вторник, издигна кандидати по време на тазгодишните първични избори на Републиканската партия, които често поставяха под съмнение резултатите от изборите през 2020 г. или омаловажаваха нападението на тълпата срещу Капитолия на САЩ миналата година. Много от тях се бориха да спечелят по време на общите избори.
Въпреки неудовлетворителното представяне на Републиканската партия, формацията все още ще има забележителна власт. Републиканците ще поемат контрола върху ключови комисии, като им дават възможност да оформят законодателство и да започнат разследвания на Байдън, семейството му и администрацията му. Има особен интерес към разследването на задграничните бизнес сделки на сина на президента Хънтър Байдън. Някои от най-консервативните законодатели повдигнаха перспективата за импийчмънт на Байдън, въпреки че това ще бъде много по-трудно за партията да постигне с тясно мнозинство.
Всяко законодателство, което излезе от Камарата на представителите, може да се сблъска със сериозни шансове в Сената, където демократите спечелиха най-малкото мнозинство в събота. И двете партии очакват балотажа на Сената на 6 декември в Джорджия като последен шанс да подпълнят редиците си.
С такова потенциално слабо мнозинство в Камарата на представителите има и потенциал за законодателен хаос. Динамиката по същество дава на отделния член огромна власт върху оформянето на случващото се в залата. Това може да доведе до особено трудни обстоятелства за лидерите на Републиканската партия, докато се опитват да спечелят подкрепа за задължителни мерки, които поддържат финансирането на правителството или повишават тавана на дълга.
Неуспехът на Републиканската партия да отбележи повече победи – те се нуждаеха от нетна печалба от пет места, за да вземат мнозинството – беше особено изненадващ, защото партията влезе в изборите, възползвайки се от картите на Конгреса, които бяха преначертани от републиканските законодателни органи. Историята също беше на страната на републиканците: партията, която държи Белия дом, губеше места в Конгреса по време на почти всеки първи междинен мандат на нов президент от модерната ера.
Новото мнозинство ще постави началото на нова група от лидери във Вашингтон. Ако бъде избран да наследи Пелоси на най-високия пост, Маккарти ще ръководи това, което вероятно ще бъде скандална конференция на републиканците в Камарата на представителите, повечето от които са привърженици на политиката на Тръмп. Много републиканци в предстоящия Конгрес отхвърлиха резултатите от президентските избори през 2020 г., въпреки че твърденията за широко разпространени измами бяха опровергани от съдилищата, изборните служители и главния прокурор на Тръмп.
Маккарти спечели номинацията за председател на Камарата на представителите във вторник с официално гласуване, когато новият Конгрес се свика през януари. След спечелването на номинацията Маккарти изтъкна:
„Горд съм да обявя, че ерата на еднопартийното управление на демократите във Вашингтон приключи.“
Републиканските кандидати обещаха по време на предизборната си кампания да намалят данъците и да затегнат граничната сигурност. Законодателите на Републиканската партия също биха могли да спрат помощта за Украйна, докато тя води война с Русия, или да използват заплахата от неизпълнение на дълга на нацията като лост за извличане на съкращения на социални разходи и права – въпреки че всички подобни преследвания ще бъдат по-трудни, като се има предвид колко малко може да бъде мнозинството на Републиканската партия в крайна сметка бъдете.
Като сенатор и след това вицепрезидент Байдън прекара цяла кариера в изработване на законодателни компромиси с републиканците. Но като президент той беше ясен относно това, което смяташе за заплахи, идващи от сегашната Републиканска партия.
Байдън каза, че междинните избори показват, че избирателите искат демократите и републиканците да намерят начини да си сътрудничат и да управляват по двупартиен начин, но също така отбеляза, че републиканците не са постигнали електоралния скок, на който са залагали, и се зарече:
„Няма да промени нещо по някакъв фундаментален начин.“
AP VoteCast, широко проучване на националния електорат, показа, че високата инфлация и опасенията относно крехкостта на демокрацията са повлияли силно на избирателите. Половината от гласоподавателите декларираха, че инфлацията е повлияла значително, като разходите за хранителни стоки, бензин, жилища, храна и други са се увеличили през последната година. Малко по-малко – 44% – казаха, че бъдещето на демокрацията е основното им съображение.
Противно на очакванията на Републиканската партия, Байдън не пое изцяло вината за инфлацията, като близо половината от гласоподавателите казаха, че по-високите от обичайните цени са по-скоро поради фактори извън неговия контрол. И въпреки че президентът беше критикуван от песимистичен електорат, някои от тези гласоподаватели подкрепиха кандидатите на Демократическата партия.
Демократите също така вероятно са се облагодетелствали от гнева заради това, че Върховният съд отмени забележителното решение по делото Роу срещу Уейд, което циментира конституционното право на жената на аборт. Гласоподавателите в Мичиган гласуваха за изменение на конституцията на щата, за да защитят правата на аборт, докато далеч по-надеждно републиканците от Кентъки отхвърлиха конституционна поправка, декларираща липса на право на аборт.
Като цяло 7 от 10 гласоподаватели казаха, че решението на Върховния съд, отменящо решението от 1973 г., закрепващо правата на аборт, е важен фактор в техните междинни решения. VoteCast също показа, че обръщането е като цяло непопулярно. Около 6 от 10 казват, че са ядосани или недоволни от това. И приблизително 6 от 10 казват, че подкрепят закон, гарантиращ достъп до легален аборт в цялата страна.