Окончателното решение за разхлабване на противоепидемичните мерки ще бъде взето в четвъртък. Това стана ясно след проведено при премиера Бойко Борисов съвещание по въпроса, в което участваха членове на правителството и на Националния оперативен щаб. Разхлабването ще важи за определени сектори и бизнеси, съобщиха от Министерския съвет. Оттам обаче подчертаха, че при ново покачване на заболеваемостта и натиска върху лечебните заведения, мерките ще бъдат отново затегнати.
Трайните тенденции със справянето със заболеваемостта от COVID-19 позволяват на 4 февруари от началото на втория учебен срок по определена схема да бъде възстановено присъственото обучение на ученици от 5 до 12 клас.
„Много важно е да бъде изготвен план, по който да бъдат върнати в клас учениците по определена от министъра на образованието и от министъра на здравеопазването схема“, е обявил Борисов в хода на работното съвещание.
По думите на премиера разхлабването на мерките за фитнесите и спорта трябва да се въвежда паралелно с възстановяването на присъствените занимания в училищата.
Министър-председателят Борисов е акцентирал също и върху определянето на възможността ресторантите да могат да работят с капацитет от 50% до 22,30 часа вечерта. Не е ясно обаче дали това решение ще задоволи бранша, защото работата на половината места ще донесе доста по-малки обороти, а в същото време заведенията имат разходи, които са постоянни като тези за заплати. Те няма да намалеят, защото ресторантите ще функционират на 50% от капацитета си.
„Не на последно място трябва да се помисли и магазините в моловете да могат да работят при ясно определен компромисен начин, но без местата, на които се събират много хора вътре около заведенията за хранене и без детските кътове“, категоричен бе премиерът Борисов.
„Но много ясно да се артикулира и с браншовите организации, че при актуализирането на ограниченията ще се водим от това как се движи заболеваемостта“, е подчертал още Борисов.
„Ситуацията в страната е нормална, броят на новите случаи е 570. Отчитаме леко покачване на процента на новозаболели с приблизително с 1 на ст, като новохоспитализираните лица са 86“, е докладвал министърът на здравеопазването Костадин Ангелов по време на работното съвещание.
Той е добавил, че правилно е било взето решението от получените в страната ваксини да бъдат поставени само половината от тях като се запази останалото количество за втората доза, тъй като в момента се наблюдава забавяне на поръчаните от Европейската комисия ваксини за държавите-членки заради производители.
„По отношение на спекулациите в публичното пространство за това, че сме избрали или заложили на определена фирма за ваксини, това категорично не отговаря на истината“, е казал здравният министър. Ангелов добави, че сключените договори за доставката на ваксините са между Европейската комисия и производителите.
„Единственото политическо решение, което е взела българската държава, е решението на Народното събрание, с което се упълномощава ЕК да договаря от името на България количества и вид ваксини. В тази връзка ние под никаква форма не сме имали възможност да договаряме количества на дадени производители или да определяме цена на ваксини“, е допълнил министърът на здравеопазването.
Както Искра.бг ви съобщи от няколко дни в публичното пространство се дискутира въпросът защо масовата ваксинация в България ще бъде извършена с препарата на „AstraZeneca“. Стана ясно, че майката на евродепутата от ГЕРБ Ева Майдел е директор на компанията за България. Сега управляващите обясняват, че това не е повлияло при избора, но в обществото се породи логичното съмнение дали това отговаря на истината.
Премиерът Борисов е казал още, че е подсигурено на всеки български гражданин да му бъде поставена тази ваксина, която той пожелае.
„В следващите две седмици очакваме по-големи количества дози“, е обявил още той.
Председателят на НОЩ проф. Венцислав Мутафчийски е обърнал внимание, че почти всяка пета положителна проба за COVID-19 е съмнителна за новия вариант на коронавируса, който е много по-заразен.
„Очакваме резултатите от изследванията, но това трябва да заостри вниманието“, е изтъкнал Мутафчийски.