Полицията в Полша използва пипер спрей срещу стотици хора, протестиращи във Варшава срещу решение на съда, което почти напълно забранява абортите, информира “BBC”. Протестиращите се сблъскаха с полицията пред дома на вицепремиера Ярослав Качински.
Демонстрационните действия идват след решението от четвъртък на върховния съд, че прекратяването на живота на деформиран плод е противоконституционно. Това означава, че абортът е валиден само в случаи на изнасилване или кръвосмешение или за защита на живота на майката.
Полските закони за абортите и досега бяха сред най-строгите в Европа и се смята, че около 100 000 жени търсят прекратяване в чужбина всяка година, за да заобиколят строгите ограничения.
Решението на Конституционния съд доведе до протести в други градове в Полша в четвъртък вечерта, включително Краков, Лодз и Шчечин. Във Варшава стотици хора тръгнаха от съда до дома на Ярослав Качински, който оглавява управляващата партия “Право и справедливост”, за да изразят гнева си срещу решението. Някои държаха свещи или носеха надписи с надпис „изтезание“.
Настоящите ограничения за коронавирус ограничават публичните събирания във Варшава само до 10 души. Полицията съобщи, че служителите са използвали лютив спрей и физическа сила, когато някои протестиращи са хвърляли камъни и са се опитвали да прокарат кордона около къщата. Говорител заяви, че са задържани 15 души. Протестът се разпръсна в ранните часове на петък, но организаторите призоваха за по-нататъшни митинги по-късно през деня.
Въпреки че Полша е една от най-католическите страни в Европа, социологическите проучвания сочат, че има явно мнозинство срещу засилването на закона за абортите, съобщава Адам Ийстън от Би Би Си във Варшава. Правозащитни организации призоваха правителството да не увеличава ограниченията. Комисарят по правата на човека на Съвета на Европа заяви, че решението на съда бележи “тъжен ден за правата на жените”. Дуня Миятович написа в Twitter:
“Премахването на основата за почти всички законни аборти в Полша представлява забрана и нарушава правата на човека.”
Кая Годек, член на полската група “Спиране на абортите”, обаче приветства решението на съда, като заяви:
“Днес Полша е пример за Европа, това е пример за света.”
Правното обжалване срещу закона от 1993 г., позволяващ аборти в случаи на тежки увреждания на плода, бе отправено от депутати от националистическата партия „Право и справедливост“ миналата година. Мнозинството от съдиите в съда бяха номинирани от същата партия.
Преди присъдата полската активистка за сексуално и репродуктивно здраве и права Антонина Левандовска заяви пред Би Би Си, че защитата на закона от 1993 г. се основава на правилата на ООН, които забраняват изтезанията. Тя беше категорична:
“Нечовешко е, отвратително е отвратително да накараш някой да роди насила, особено ако плодът е деформиран, статистиката сочи, че 98% от законните аборти, извършени в Полша, се дължат на фетални малформации.”