Решението за абортите в Полша предизвика “стачка на жените”

0
146
Бременна жена през есента.
Снимка: Пиксабей

В Полша се провежда стачка от жени, които се противопоставят на съдебно решение, с което се въвежда почти пълна забрана за аборт в предимно католическата държава, съобщава “BBC”Това е седмият пореден ден на демонстрации срещу решението, с което беше забранено прекратяването на бременността поради тежки здравословни дефекти.

Във вторник в парламента избухнаха със сбивания между депутати от опозицията, носещи надписи „Това е война“ и „Срам“. Мощният лидер на управляващата партия заяви, че решението не може да бъде отменено. Ярослав Качински, който е и вицепремиер и считан за истински посредник в страната, заяви, че протестите са опит за „унищожаване“ на Полша. Той призова хората да „защитават“ нацията, както и католическата църква.

Решението на Конституционния съд от миналия четвъртък затвори едно от малкото останали правни основания за аборт в Полша и последва правно оспорване от депутати от управляващата националистическа партия Право и справедливост (Pis) миналата година.

Решението означава, че прекратяването на бременност е валидно само в случаи на изнасилване или кръвосмешение или за защита на живота на майката. Решението не може да бъде обжалвано, а влиза в сила едва след публикуването му в списанието на законите, съобщава агенция Франс прес. Не е ясно кога това ще се случи.

Неотдавнашна анкета в Gazeta Wyborcza предполага, че 59% смятат, че промените в правилата за абортите са отишли ​​твърде далеч.

Какво е последното от протестите?

Очаква се жените, които се противопоставят на решението, да стоят настрана от работа и училище и да отказват да се занимават с домакинска работа, в протест, вдъхновен от женската стачка в Исландия през 1975 г.

Подобна демонстрация беше проведена през 2016 г., когато хиляди полски жени дефилираха по улиците, облечени в черно в знак на траур за правата си, тъй като в парламента се обсъждаха предложения за ограничаване на прекратяването на бременността.

Във вторник депутатите от централната сила и от левицата вдигнаха плакати и извикаха лозунги за избор на премиера Матеуш Моравецки, след като консервативният председател на парламента сравни червената мълния, която е символ на протестното движение, с нацистки изображения. Агнешка Дземянович-Бак, депутат от лявата политическа сила, заяви пред „BBC“:

“Опитахме се да покажем солидарност с протестиращите, които напълниха улиците и поискаха това, което изискват … истински дебат за пълните репродуктивни права за жените.”

Но във видео съобщение във Facebook Качински каза:

“Не можеше да има друго решение, като се има предвид конституцията … Трябва да помним, че сме напълно в правото си, когато става въпрос за правни въпроси.”

Лидерът на опозиционната гражданска коалиция Борис Будка реагира, като каза, че думите призоваващи за „омраза, подстрекателство към гражданска война и използване на партийни сили за нападение на граждани, са престъпление“, съобщава агенция “Асошиейтед прес”.

По-рано Моравецки призова за прекратяване на демонстрациите, като заяви, че протестиращите пренебрегват „огромните рискове“ от пандемията на коронавируса.  Той добави:

“Свободата на избор наистина е фундаментално нещо, но всички трябва да се съгласим, че за да има тази свобода на избор, човек трябва да е жив. Този, който е мъртъв, не може да реализира правото си на свобода на избор.”

Какъв е фонът на случващото се?

Абортът са дълбоко разделящ въпрос в Полша, която вече имаше един от най-строгите закони в Европа. Проучване на общественото мнение от 2014 г. на изследователския център CBOS установи, че 65% от анкетираните поляци са против абортите, 27% го смятат за приемлив, а 8% от тях не са решили.

Въпреки това от години социологическите проучвания намират явно мнозинство срещу последното затягане на закона. Всяка година в Полша има малко над 1000 законни аборта, но женските групи казват, че броят на абортите, извършени незаконно или в чужбина, може да бъде между 80 000 и 120 000.

Наблюдателите казват, че правителството и PiS изглежда са изненадани от мащаба на протестите, които също са допринесли за необичайно силна критика към мощната католическа църква.

Влиянието на Църквата намалява сред по-младите поколения и протестите са присъствали на голям брой млади жени. В неделя групи от хора бяха насочени към църкви и някои служби бяха прекъснати. Има и гняв от начина, по който правителството прокара промяната без парламентарен дебат или обществена дискусия.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments